Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,

721 815 708

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas.
tel. 721 815 708

gaśnicowy

Nieco o mnie

Nazywam się Maciej i zajmuje się sprawdzaniem stanu sprzętu przeciwpożarowego, między innymi gaśnic, hydrantów, jestem gaśnicowym, inaczej: konserwator sprzętu ppoż.

Nie, nie jeżdżę taką furką do przeglądów jak ze zdjęcia, a szkoda.. 🙂

gaśnicowy

Doświadczenie

Jako gaśnicowy pracuję od czasu ukończenia liceum, następnie były studia informatyczne, kształcąc się cały czas w obydwu kierunkach i tak zostało do dziś. Czemu nie informatyka? Ponieważ znacznie lepsze od siedzenia za biurkiem jest oderwać się od niego i mieć większy kontakt z ludźmi 🙂 Trud pracy wynagradzają mi uśmiechy zadowolonych klientów!
Zatem jestem pełnoetatowym gaśnicowym, a informatykiem po godzinach, dzięki czemu mogłem stworzyć tę stronę, miło więc Ciebie gościć 🙂

W branży pożarowej jestem od 16 lat, mogę powiedzieć że zebrałem solidne doświadczenie w tym czasie. Czasem nawet udało się wskazać która gaśnica nie zadziała zanim ją uruchomieniem, mimo że manometr wskazywał ciśnienie na zielonym polu.

Za sobą mam wiele uruchomionych gaśnic, kilka niewypałów, które nie zadziałały po naciśnięciu dźwigni, gdy powinny, oraz takie gaśnice które wskazując brak ciśnienia zrobiły niespodziankę, rozsiewając proszek po całym warsztacie, zmieniając go chwilowo na zimową scenerię, bałwana z tego niestety nie dało się ulepi.

Jak wygląda pomieszczenie po eksplozji gaśnicy proszkowej?

Proszek gaśniczy jest bardzo drobny, coś jak mąka. W domowym zapleczu wyglądało by to tak: otwierasz 6 kg opakowanie mąki, a tu bum! Eksplodująca mąka zasypuje nie kuchnię i salon, ale całe mieszkanie, bo proszek gaśniczy wszędzie potrafi się dostać.

warsztat zasypany proszkiem

Jak może dojść do czegoś takiego? Przyznaję z pokorą przez zbytnią pewność siebie, bo gdy otwiera się 1000 gaśnic i ta 1001 wskazuje brak ciśnienia jak wszystkie poprzednie, nie upewniłem się, że nie ma ciśnienia, więc przy odkręcaniu uszczelka wystrzeliwuje dając ujście proszkowi, a tego nie da się już zakręcić.

Innym razem, a było to dość dawno temu, podczas sprawdzania gaśnic w jednej ze szkół licealnych pierwszy raz zostałem poproszony w klasie pełnej uczniów przez nauczyciela:

– „A może Pan opowie o gaśnicach?”
Czułem się trochę jak na tym zdjęciu:

Przychodzi sobie człowiek do pracy, spokojnie sobie robi przegląd gaśnic, myślę sobie co tu na obiad zrobić dzisiaj, uczniowie się przypatrują, komentują, hihi, hehe słychać z oddali, już myślę „uff zrobione” wychodzę, a tutaj nagle pytanie, które kompletnie wytrąca z równowagi. „A może Pan opowie o gaśnicach?”
– stanąłem jak wryty: „eeeee, okeeeej…”
opowiedziałem nieco o tym co robię, jak używać gaśnicy i szybko wyszedłem, uffff.
Także później gdy o to samo prosili inni nauczyciele nie było już problemu, ale pierwszy raz się pamięta.
Teraz staram się opowiadać gdy tylko jest okazja o gaśnicach, hydrantach, szkolę z praktycznej obsługi gaśnic, demonstruję jak używać, na co zwracać uwagę, jak gasić itp.

Co lubię w mojej pracy?

Przede wszystkim cenię swoją pracę dzięki ludziom z którymi codziennie mam styczność, jak widać nigdy nie jest nudno, uzupełniają to miejsca które można poznać.

Nigdy do końca nie wiadomo co kolejny dzień przyniesie, jakich ludzi się spotka i co się wydarzy.

Do tego jestem miłośnikiem zagadek, książek kryminalnych i opowieści.

Zapraszam! 🙂