Najlepsza jakość na pomorzu!

Dojeżdżamy na terenie pomorza!
721 815 708

Najlepsza jakość usług na pomorzu. Sprawdź!
Dojeżdżamy na terenie pomorza! 721 815 708
Pomysł na biznes 2021

Pomysł na biznes 2021 – najlepsze, praktyczne pomysły!

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Pomysł na biznes w 2021 - co robić w tych zmiennych czasach?

Pomysł na biznes w 2021 roku powinien być dostosowany do trudnych czasów jakie mamy obecnie, głównie przez pandemię koronawirusa.

Oto lista praktycznych, realnych pomysłów na biznes, których realizacja może zapoczątkować przygodę z własną firmą. Znalazły się tutaj według mnie tylko najbardziej przydatne, konkretne pomysły. Każdy z nich można przekształcić w pracę na pełny etat „u siebie”.

  • Jakie są wady i zalety założenia swojego biznesu?
  • Od czego zacząć?
  • Jak być własnym szefem i być w tym najlepszym?
  • Czy zakładać firmę, zostać na etacie? 
  • Jakie są zalety oraz wady pozostania na etacie?
  • Dla kogo jest a dla kogo nie, własna firma?

Po przeczytaniu tego poradnika łatwiej podejmiesz decyzję, etat czy firma?

Nie masz pomysłu na biznes? Nic nie szkodzi, prezentuję tutaj kilkanaście różnych propozycji. Zapraszam.

Czemu piszę tutaj o biznesie?

Ponieważ też taki prowadzimy, wiele na ten temat rozmawiam ze znajomymi, z klientami. Obsługujemy ponad setkę firm, mogę więc nieco na ten temat powiedzieć.

Wykonując usługi ppoż., mając kontakt z właścicielami firm, poznaję historię ich powstania, pomysły na biznes, widzę, jak zaczynali. Na realnych przykładach dzielę się tu informacjami, co robić, żeby wystartować z firmą i ją rozwijać, a także czego nie robić. Jestem świadkiem zarówno sukcesów, jak i upadków firm.

Opisuję również jak otworzyć firmę idealnie dopasowaną do własnych umiejętności, do siebie.

 

Dlaczego własny biznes?

dlaczego wlasny biznes

Myśl o założeniu firmy przychodzi z czasem, pomysł na biznes również.
Często impulsem jest brak porozumienia z szefem, brak podwyżki, chęć zrobienia czegoś inaczej, ograniczające zadania jakie trzeba wykonywać, lub zajęcie się w końcu tym, co się lubi. Powody mogą być różne, ale niemal każdemu towarzyszy wizja większych zarobków oraz uniezależnienia się. Nie zawsze jest to łatwe.

Najlepsza dla nas i naszych przyszłych klientów jest sytuacja, gdy zakładamy firmę, podążając jedną z dwóch dróg: 

  • chcemy robić co lubimy,
  • albo polubiliśmy to, czym się zajmujemy i chcemy to dalej robić, czyli robić coś w czym jesteśmy dobrzy, z tym że nie pracując już u kogoś, tylko na własny rachunek.

Warto realizować swój pomysł na biznes, mając to na uwadze.

Jest jeszcze trzecia droga, której nie polecam: robić coś, czego nie lubimy, albo robić to wyłącznie z chęci zysku “bo poprzedni pracodawca tyle na tym zarabiał, to ja też będę”. Niestety to najczęściej tak nie działa i ludzie to widzą. Widzę to na co dzień ja i Ty również.

Podam przykłady:

Każdy idąc przez życie nabywa unikalnych tylko dla niego umiejętności, zainteresowań, poglądów, przemyśleń – bagażu życiowego. Każdy z nas podejrzewam, rozpoznaje od czasu do czasu osoby, które wykonują jakąś pracę “z powołania”. Ludzie wykonujący pracę z powołania, to tacy, którzy pracują z uśmiechem na ustach, z życzliwym podejściem do ludzi, do zwierząt, do czegokolwiek co robią. Może to być Pani na kasie, sprzątaczka, hydraulik, przewodnik, instruktor jazdy, przykładów są setki. I tutaj pośrednio mamy odpowiedź na pytanie:

Jak budować bazę klientów?

jak budowac baze klientow

Spójrzmy na dwie przedszkolanki: jedna ubiera dzieci, ze spokojem tłumacząc dziecku, aby nie wychodziło przed szereg, ustawiło się razem z grupą, ponieważ niedługo będą wychodzić, mówiąc do niego z uśmiechem.

W tym samym czasie druga grupa dzieci nie miała już tyle szczęścia. Dziecko oddaliło się od kolegów i koleżanek, nagle bez żadnego słowa poczuło uścisk silniejszej dłoni, która go ciągnie w kierunku przedszkolaków i podniesionym głosem woła: “tu stój!”. 

Dwóch lekarzy, z których jeden tłumaczy pacjentowi przebieg choroby, mówi co się dzieje, co można robić w trakcie leczenia, a czego lepiej unikać. Kilka sal dalej inny lekarz, każe pacjentce, starszej Pani po prostu przyjmować leki, mówi aby przestała pytać, a on nie będzie tłumaczył, bo pacjentka i tak nie zrozumie.

Idąc do restauracji, czekając na stolik, kelner z uśmiechem oznajmia że trzeba chwilę poczekać, zaraz powinno się jakieś miejsce zwolnić. Podczas gdy w innej restauracji słyszymy: “nie ma wolnych miejsc teraz”. 

Mechanik samochodowy tłumaczący kierowcy, co lepiej wymienić od razu, a co może poczekać, gdy inny każe wymienić przysłowiowe “wszystko co się da”. 

Pani w urzędowym okienku, która robi wszystko żeby nam pomóc, wypełnić te małe niezrozumiałe pola nad którymi już tyle stoimy, gdy inna oznajmia “źle, tu i tam nie ma zaznaczone, źle”.

Pozytywne relacje

pozytywne relacje

To są drobne, lub bardziej dostrzegalne różnice w codziennej pracy innych osób, po których widać, że ktoś pracę wykonuje z radością, lub też robi to niemal za karę.

Takie pozytywne podejście do potencjalnego klienta również się opłaca w prowadzeniu firmy i rozwijaniu swojego pomysłu na biznes. Uwierzcie mi, ludzie to zauważają. Oprócz tzw. marketingu szeptanego, gdzie znajomi polecają sobie dany produkt, usługę, firmę, jeśli firma znajduje się w gogle, dobre traktowanie klienta widać po ocenach.

Przeglądając strony sklepów, firm, czy usług, widzę że to nie przypadek gdy jedna ocena firmy oscyluje wokół średniej 2-3, a inna 4-5. Ludzie rzeczywiście dostrzegają tak małe gesty, które niekiedy wydają nam się nieznaczące, jak uśmiech, miły gest, wytłumaczenie czegoś. To między innymi sprawia że wracają do nas, nie do konkurencji.

Jeszcze jedna sytuacja którą sobie przypomniałem. Idąc zatłoczonym chodnikiem w jednej z nadmorskich miejscowości: słyszę jak dziecko pyta mamę: “chcę gofra, czemu mi nie kupiłaś?”. Po czym mama odpowiada: „kochanie, tutaj nie kupimy, Pan był niemiły”. Czasem niewiele wystarczy żeby zniechęcić klienta.

Garść naprawdę przydatnych informacji na temat budowania pozytywnych relacji z klientami, aby wracali do nas, można znaleźć tutaj.

Zdradzę małą tajemnicę sukcesu.

tajemnica sukcesu

Każdego człowieka cechuje inny zestaw umiejętności, doświadczeń, ważną rolę odgrywa także  wychowanie, środowisko.

Tajemnica sukcesu, czy to prowadząc firmę, czy realizując swój pomysł na biznes to: systematyczność, ciężka praca, doświadczenie, dokładność. Dzięki tym cechom, można w znacznym stopniu wyprzedzić konkurencję, kogoś kto dysponuje tylko umiejętnościami, ale brak mu motywacji do pracy nad nimi. Dzięki pracy i doświadczeniu możemy być lepsi od innych w danej dziedzinie.

Ok, wróćmy do tego co jeszcze możemy wypracować. Los każdego obdarzył jakimiś umiejętnościami, lecz umiejętności to nie wszystko, liczy się wspomniane doświadczenie i ciężka praca w dziedzinie, którą chcemy się zajmować. Zanim zaczniemy, warto się przygotować, opracować plan, rozeznać się, jak sobie radzi konkurencja na danej płaszczyźnie. Według mnie to naprawdę nie jest przypadek że jedni odnoszą sukcesy, a inni nie.

Praca, systematyczność, doświadczenie, kluczem do sukcesu.

praca

Podam kilka przykładów:

formula 1

Niedawno oglądałem program o L. Hamiltonie, kierowcy F1, który zdobywa pierwsze miejsca niemal w każdym wyścigu. Wiele osób twierdzi że to dzięki bolidowi który ma i nie zaprzeczam, że tak może być. Ale.. wielkie ale, on zaczynał w wieku 7 lat, cały czas trenował, mógł nie mieć takich umiejętności jak inni koledzy, którzy z nim wygrywali, ale porażki go nie zniechęcały, trenował dalej, nabywał doświadczenia. Najpierw na gokartach, później w coraz poważniejszych wyścigach.

Trenował, trenował, pomagał mu jego tata, który analizował jazdę innych kierowców i podpowiadał swojemu synowi, z jaką prędkością w jaki zakręt powinien wejść, gdzie przyspieszyć, a gdzie zwolnić. Doświadczenie, umiejętności, praca w końcu zaowocowały coraz większą ilością wygrywanych zawodów. Z niekorzystnych pozycji startowych potrafił uzyskać pierwsze miejsca. Bardzo dużo trenował.

Podobną drogę przeszedł nasz Kubica, trenując od najmłodszych lat, wygrywając nie tylko polskie ale i światowe zawody. Taki pomysł na siebie, to także pomysł na biznes.

Inny przykład, mechanika samochodowego, którego znam. Zaczynał od praktyk w warsztacie samochodowym, tak jak każdy inny uczeń tego zawodu. Lecz on wyróżniał się tym, że po pracy nie siadał do komputera czy piwa, a czytał o samochodach, o naprawach, o częściach, o ulepszeniach. Wkrótce on jedyny potrafił naprawiać samochody, których nikt inny w pobliżu nie mógł. W końcu zakładając swoją firmę, jak magnes przyciągał klientów. 

Kolejny przykład to właściciel restauracji, który chcąc się wyróżnić na rynku wśród wielu innych, podobnych restauracji postawił na nietypowy wystrój. Dodając z czasem atrakcje wokół restauracji, dla dzieci, dla starszych, przyciągając uwagę nietypowymi eksponatami, rzeczami których nie znajdzie się w promieniu kilkuset kilometrów nigdzie indziej, otwierając też park rozrywki i przyciągając tysiące klientów z różnych zakątków Polski.

Jak wybrać najlepszy pomysł na biznes dla siebie?

dopasowany pomysł na biznes

Warto tutaj zastanowić się chwilę, co tak naprawdę lubimy robić, w czym jesteśmy dobrzy, co nam wychodzi. Nie musi to koniecznie być to coś, czym się zajmujemy w pracy. Może w dzieciństwie dobrze rysowaliśmy? To może być początek by zacząć rysować/malować, sprzedawać swoje prace, malować na zamówienie?

A może od dawna słyszymy że “z Tobą idzie się zawsze dogadać”, a dzięki temu warto spróbować z własną sprzedażą, sprzedając cokolwiek, komu tylko zechcemy?

W jakimś języku obcym byliśmy lepsi niż reszta klasy? Warto spróbować wtedy dawać korepetycje, w konsekwencji założyć własną szkołę językową.

Pasja do samochodów? Lubimy jeździć, długie i krótkie podróże nas cieszą, to może zainwestować w swój rozwój zdobywając licencję na przewóz osób, wynająć busa i oferować przewozy w różnych kierunkach Polski i za granicę?

W szkole zawsze się przykładałeś/aś do zajęć manualnych, z precyzją je wykonując, może wtedy usługi stolarskie i produkcja mebli będzie odpowiednim zajęciem? Pomysł na biznes najlepiej dopasować do swoich umiejętności, do siebie.

To jest tylko ułamek z tysięcy zawodów, chodzi tutaj o zastanowienie się przez chwilę, przeanalizowanie naszych mocnych i słabych stron, jakie pomysły możemy spróbować realizować, a na co nie tracić czasu.

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

Trzeba zdać sobie również sprawę że dzięki naszym umiejętnościom, zdolnościom, pracą, możemy pomóc innym ludziom.

Może znacie ten cytat: “Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność” ?

Jak to się ma do naszego pomysłu na biznes?

Spójrzmy na chirurga, w swojej drodze edukacji nabył umiejętności, które pozwalają ratować życia. Pianista który trenował od dzieciństwa, potrafi dać rozrywkę tysiącom ludzi. Fizyk, matematyk, chemik poszerzający swoje umiejętności przykłada się do naszego lepszego życia, tworząc na przykład bardziej ekologiczne rozwiązania, zastępując jedno tworzywo innym. Nawet budowlaniec, robiący remont w mieszkaniu, z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, może podpowiedzieć nam jakie rozwiązania mogą pasować, a co się nie sprawdza.

Ludzie piszący na blogach, dzielący się swoją wiedzą na różnorakie tematy, często nam pomagają na co dzień. Na przykład szukając czegoś w internecie widzimy porady. Jak coś naprawić, jak wymienić, co kupić, gdzie pojechać, to wszystko dzięki tym, którzy dzielą się swoją wiedzą. To według mnie jest odpowiedni użytek ze swojej wiedzy i doświadczenia, dzięki któremu możemy korzystać z doświadczeń innych osób. Przez na przykład strony, których autorzy realizują swój pomysł na biznes.

Zdobywając doświadczenie przez ponad 15 lat pracy w branży ppoż, informatycznej, również dzielę się tutaj między innymi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem ppoż. Doradzam co robić, a czego nie, podczas przeglądów gaśnic, na co uważać żeby nie dać się oszukać. Wszystko to i więcej w kategorii ppoż na poważnie. Piszę na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy ppoż, oraz dzielę się różnymi ciekawostkami nie tylko pożarowymi, oraz perypetie codziennego życia i zmagania z klientami.

 
 

Sukcesy

sukces firmy

Gdzie nie spojrzeć widzimy ludzi którzy odnoszą sukcesy w swojej branży i całe mnóstwo tych o których nie słyszymy i nigdy nie usłyszymy, realizujących swoje pomysły na biznes.

Dlaczego? Ponieważ Ci odnoszący sukcesy najciężej pracują, często wiedzą czego chcą, co chcą robić, mimo wszystkich przeciwności idą dalej.

Wystarczy spojrzeć na ludzi z listy najbogatszych w Ameryce, założyciel Facebooka – Zuckerberg, PayPala – Elon Musk, tak to również twórca Tesli, Bezos – pomysłodawca Amazona, Whatsappa – Jan Koum.

Przykłady z Polski? Proszę bardzo: założyciele allegro, LPP, założyciel CCC, Inpostu, oraz wielu innych zaczynało od pomysłu.. Raczej nikt z nich nie planował takich sukcesów firmy, one przyszły z czasem, czego każdemu życzę.

Etat ? Poproszę raz!

etat czy firma

Lubisz to co robisz, w firmie której pracujesz, cieszysz się gdy idziesz do pracy, spotkać się ze znajomymi współpracownikami, porozmawiać.

Może obecna praca nie jest spełnieniem Twoich marzeń, ale daje Ci satysfakcję, że dzięki niej pomożesz komuś innemu. Wracasz do domu i nie myślisz o tym co znowu zrobić żeby utrzymać firmę lub pozyskać klienta? Praca na etacie ma tą ogromną zaletę, że nie musisz się prawie o nic martwić. No właściwie poza pracą którą wykonujesz, musisz ją wykonywać dobrze, ktoś nas z niej przecież rozlicza.

Po pracy idziesz do domu, masz czas zająć się czymś innym, nie myśleć o pracy, wyluzować, przestać się stresować, nie zastanawiać się ile tym razem będzie na koniec miesiąca, czy będzie z czego opłacić ZUS, podatki, czy coś dla mnie z tego zostanie?

Etat daje również satysfakcję jeśli widzimy efekty pracy, gdy uświadamiamy sobie, że dzięki naszemu wysiłkowi sprawiamy radość komuś innemu, gdy jesteśmy potrzebni, dzięki mojej pracy ktoś dostał w końcu na co czekał. Obojętnie czy to jest rzecz, czy usługa.

Na etacie odchodzi wiele zmartwień. To prawda, że czasem jest stres, martwimy się czy przedłużą umowę, czy dostaniemy podwyżkę, czy ta koleżanka, kolega będzie dla nas znowu niemiła, niemiły? Tak, to dotyczy nas wszystkich, lecz etat daje nam czas, czas po pracy.

Kiedy mając firmę musimy się zastanawiać przez całą noc, dzień, kolejny dzień czy ktoś zamówi towar, zadzwoni po usługę, na ile będzie tej pracy? Etat to duże odciążenie.

Podsumowując; jeśli jesteśmy zadowoleni z pracy jaką wykonujemy, lubimy to co robimy, mamy czas po pracy, nie stresujemy się szczególnie podczas codziennych obowiązków. Widzimy rezultaty, przyczyniamy się do rozwoju firmy i satysfakcji klientów, a wynagrodzenie jest godne naszej pracy to jak najbardziej polecam zostać na etacie. Przychodzisz z pracy, chcesz usiąść w spokoju, obejrzeć jakiś film, pograć na komputerze, pooglądać filmiki nic nie robiąc przez resztę dnia? Etat będzie dla Ciebie, pomysł na biznes może poczekać.

Trzeba mieć jeszcze na uwadze, że rezygnując z etatu zarabiając np. 3000zł na rękę, aby taką kwotę mieć na koniec miesiąca w firmie musimy zarobić jakieś 2x tyle, licząc z kosztami za internet, telefon, prąd, gdyż znaczną część oddajemy jeszcze opłacając wszystkie składki i, podatki.

Wahania i zmienność rynku

wahania rynku

Podczas prowadzenia firmy trzeba zdać sobie sprawę, że są różne okresy, zależnie od tego co się robi. Trzeba przewidzieć co może przynieść następny miesiąc, kwartał, rok.

Zacznę od przykładu ze sklepem internetowym. Sprzedając, musimy mieć na uwadze, że za miesiąc, dwa, trzy, dany towar nie będzie już w ogóle się sprzedawał, gdy jeszcze miesiąc temu był hitem. Dlaczego?

Załóżmy że wystartowaliśmy ze sprzedażą butów, akcesoriów, czy rzeczy które sami produkujemy, mogą to być nasze wyroby, własnoręcznie robione okładki, naszyjniki z materiałów z recyklingu, szyte sukienki przez znajomą krawcową, artykuły z innych hurtowni, dosłownie wszystko.

Sklep uruchomiliśmy w październiku, sprzedaż się zwiększa z każdym miesiącem, zamówienia przybywają z dnia na dzień, z kilku się robi kilkadziesiąt, kilkaset na miesiąc, przychodzi styczeń, luty, marzec. Jak było codziennie po kilka-kilkanaście zamówień, tak teraz jest kilka zamówień na tydzień. Co się dzieje? Produkt nagle stracił na popularności? Pomysł na biznes nie wypalił? Nie. Ludzie po prostu zaczęli więcej kupować przed świętami, preferowali inne produkty na zimę. Zima mija robi się cieplej, deszczowo.. Może więc dodać wodoodporne artykuły, zamiast zimowych?

Idealnym rozwiązaniem będzie produkt który nie jest zależny od zmienności rynku, jak na przykład zabawki dla dzieci, chemia gospodarcza.

Podobnie ma się z usługami, takimi jak na przykład usługi gazownicze. Tutaj tak samo, zimowe miesiące są wystrzałem zleceń, po zimie mało kto już przegląda piecyki gazowe. Trzeba cały czas mieć na uwadze zmienność w handlu, czy usługach i cały czas się dostosowywać. To jedna z rzeczy które wymagają ciągłego monitorowania podczas prowadzenia firmy.

Wzloty i upadki firm

wzloty i upadki firm

Przykład z własnej branży.

Gdy w gospodarce nadchodzą okresy lepsze, firmy chętniej i częściej zatrudniają pracowników, podnoszą pensje, dają premie, kupują rzeczy, inwestują, wartości firm pną się w górę. To pracownik wybiera sobie pracodawcę i może przebierać w ofertach, ponieważ niemal każdy pracodawca potrzebuje rąk do pracy. To są okresy które zdarzają się co kilka lat.

Podczas takich okoliczności powstają też młode firmy które nie zawsze zdają sobie sprawę, że takie okresy nie trwają wiecznie. Idealny moment na założenie firmy to taki gdy gospodarka rośnie, z roku na rok przybywa PKB, wszystko wokół kwitnie.

Jedna z firm, bliskiej mi branży BHP sprzedawała ubrania robocze, buty, akcesoria ochronne itp. Dość łatwo można było sprzedać cokolwiek się proponowało, firmy po prostu kupowały, kupowały i jeszcze raz kupowały. Szef tejże firmy zatrudniał nowych pracowników, najpierw jednego, drugiego, 3,4… W ciągu jednego roku to ogromny wzrost, zyski rosną, obroty też. Przedstawiciele sprzedają wszystko na pniu.

Super że są zyski, szef kupuje nowe auto, najnowszy telewizor, pracownicy dostają duże premie, dobrobytu końca nie widać. Firmy dostają towar na “przelew” tzn. dostają faktury z terminem płatności za 14-30-60dni. Pracownicy widząc, że można super zarobić również, realizują swój pomysł na biznes i zakładają taki sam interes, na własną rękę sprzedają artykuły bhp klientom i tutaj zaczyna się krach.

Po przekroczeniu terminów płatności przez niektóre firmy zaczynają się problemy. Za towar trzeba zapłacić, firma nie dostaje pieniędzy za sprzedany towar, zaczynają się wezwania do zapłaty, windykacje, sprawy sądowe. Szef musiał zmienić lokal w którym sprzedawał, żeby wyjść z kłopotów finansowych. Wszystko to działo się nie tak dawno bo w roku 2008, kiedy przyszedł krach. Nie mija rok, gdy większość byłych pracowników w ten sam sposób popadła w długi.

To jest jedna z sytuacji kiedy wejście na rynek, który reaguje zmiennie na sytuacje gospodarczą, z produktem lub usługą, która sprzedaje się super w jednym roku, w innym może już być ryzykowne. Szczęście początkującego, które może być gwoździem do trumny, gdy myśli się, że tak będzie cały czas.

Z drugiej strony, otwarcie firmy i wejście na rynek w momencie gdy gospodarka kuleje, może mocno nas zniechęcić. Za to Ci którzy przetrwają ten gorszy okres i mimo przeciwności, utrzymają się, będą przygotowani na wszystko, zdobywając cenne doświadczenie, wiedząc co się dzieje gdy firma radzi sobie gorzej, oraz kiedy dzieje się lepiej. To jest według mnie lepsza sytuacja, mamy wtedy porównanie gorszych i lepszych wahań.

Ok wiemy już na co być przygotowanym, że w gospodarce są lepsze i gorsze okresy. Zadając sobie pytanie po przeczytaniu tego artykułu czy „wybrać własną firmę czy etat”, wyszło nam że firmę. Zabierajmy się do dzieła.

Rozpoczynając przygodę z własną firmą warto mieć plan, konkretny plan, oraz jak pozyskać pierwszych klientów. Bardzo przydatną wiedzę na ten temat, konkretnie i to na własnych przykładach założenia sklepu internetowego przekazuje Pawel Kępa.

Oto lista naprawdę praktycznych pomysłów na biznes w 2021 roku, w bardzo zmiennych czasach, które możesz zacząć realizować praktycznie od zaraz.

Freelancer - techniczny pomysł na biznes w domu

pomysl na biznes w domu

Jest kilka popularnych stron na których można znaleźć głównie zlecenia techniczne. Najczęściej pojawiają się takie jak zaprojektowanie strony, pomoc w rozwiązaniu problemu na stronie, napisanie programu, rozszerzenie funkcjonalności. Tworzenie grafiki, animacji, ilustracji.

Gdy dobrze poszukamy znajdziemy zlecenie dla siebie, codziennie pojawia się od kilku do kilkunastu.

Na innych są też mniej techniczne jak tłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi, prowadzenie fanpage’a na facebooku, instagramie. Można dorobić sobie w wolnym czasie, po pracy lub zacząć robić projekty do portfolio, tworzyć bazę klientów, łapiąc pierwsze zlecenia.

Mając już doświadczenie, stałych klientów, można wybrać odpowiedni moment gdy praca na własną rękę zacznie być bardziej opłacalna i czasochłonna niż dotychczasowa.

WordPress

wordpress
Po prostu wordpress,przyszłość stron internetowych. Pomysł na biznes, na który popyt wzrasta się z każdym rokiem. Osobna dziedzina dlatego, że strony oparte na wordpressie stanowią 38% wszystkich stron w internecie według kinsta, a każda osoba która posiada stronę na wordpressie potrzebuje wsparcia w jej utrzymaniu. Jak widać z roku na rok zwiększa się udział tego CMSa. Jego sukces polega na możliwości edycji jaką daje i jednocześnie na wyjątkowej prostocie. Wystarczy wpisać „praca wordpress” w google, aby zobaczyć jaka ilość ogłoszeń codziennie się pojawia – od kilku do kilkunastu i to tylko w tej jednej dziedzinie. Jest to tylko ułamek, ponieważ na różnych stronach można znaleźć dziesiątki zleceń co do stron opartych na wordpress, także anglojęzycznych.

Kreatywnie - sprzedawanie odzieży z nadrukiem.

nadruki na odzież

Masz mnóstwo pomysłów na ciekawe i ładne rzeczy które mogą się sprzedawać, a także nieco zmysłu artystycznego? Takie umiejętności można wykorzystać do projektowania t-shirtów, bluz, czapek.

Wystarczy spojrzeć na popularnych stronach aukcyjnych, pomysł oraz estetyka owocuje murowaną sprzedażą. Warto zrobić rozeznanie co aktualnie ludzie chętniej kupują w danym momencie, oraz co sezonowo się sprzedaje, a co mniej, aby pomysł na biznes nie upadł.

Należy wziąć po uwagę odpowiedni moment na sprzedaż danego artykułu. Jak wspomniałem nie tylko pomysł na biznes się liczy ale i wstrzelenie się w odpowiedni czas popytu klienta.

Na szczęście rynek jest bardzo duży w tym zakresie. Oprócz klienta detalicznego, mnóstwo firm zamawia koszulki z nadrukiem, dla pracowników, jako forma reklamy, żeby się wyróżnić. 

Spersonalizowane produkty mają tą zaletę, że nie można ich zwrócić, jeśli zostały specjalnie wykonane pod klienta; czyli jeśli wybrał sobie jaki ma być nadruk.

Sprzedawaj swoją wiedzę.

Nauka

Masz dużą wiedzę na jakiś temat, umiesz się tym podzielić?

Podzielić się można umiejętnościami z różnych dziedzin: jak tworzyć stronę, jak pozycjonować, jak tworzyć aplikację, nauczać języków programowania. 

Mniej techniczne? Proszę bardzo. Jak fotografować? Jak edytować zdjęcia i grafikę?

Jak przygotować ścieżkę dźwiękową? Jak tworzyć animacje? Jak sprzedawać w internecie? 

Wszystko to co tylko przyjdzie do głowy możesz sprzedawać w formie kursów w internecie.

Stworzyć własny kanał Youtube i dzielić się materiałami, Pisać o tym na blogu.

Jeśli jest to wartościowe, pomaga innym, to będziesz zdobywać coraz większą widownię, dostawać propozycje współpracy, ale żeby tego dokonać trzeba być systematycznym i pracowitym, sukces nie pojawia się z dnia na dzień, trzeba na niego pracować.

Nauczanie ludzi

nauczanie ludzi

Posiadasz umiejętności, których możesz nauczyć, albo po prostu widzisz że umiesz przekazać wiedzę i szkolić innych w swojej dziedzinie?

To udzielanie korepetycji, nauka innych będzie idealna dla Ciebie. Każdy z przedmiotów szkolnych, który potrafimy wytłumaczyć będzie tutaj atutem; matematyka, fizyka, chemia, biologia, języki obce, itp.

A może masz zdolności sportowe? Umiesz pływać i potrafisz tego nauczyć innych? Załóż własną szkołę, trenuj dzieci dorosłych!

Lekcje tańca, możesz prowadzić je nawet przez internet, online. Ludzie chcą się ruszać gdy siłownie są zamknięte. Gdy jest zimno na zewnątrz, a mogą to robić w domu online!

Potrafisz świetnie grać na jakimś instrumencie? Oferuj lekcje muzyki.

Produkcja, sprzedaż artykułów sezonowych.

sezon

W chwili pisania tego artykułu jest to wszelaki asortyment do walki z koronawirusem.

Mogą to być wytwarzane przyłbice w domu, osłony, szycie i sprzedaż maseczek, rękawic itp. Zbliża się zima? Możemy sprzedawać własnoręcznie robione zimowe dekoracje.

Idzie lato? Z latem kwitnie lokalna sprzedaż kwiatów z działek, wiązanek, bukietów, naszyjników robionych własnoręcznie.

Ponadczasowy pomysł na biznes - domowe wypieki.

domowe wypieki

Podobnie jak wyżej, w czasach Covida należałoby chyba zmienić kwalifikację gastronomii jako zajęcie sezonowe.. Ale i w tak trudnych czasach można sobie z tym poradzić.

Każdy z nas musi jeść, jest to podstawowa potrzeba. Jeśli posiadamy zamiłowanie do gotowania i kulinariów, zacznijmy sprzedawać nasze wyroby na rynku lokalnym.

Nie brakuje osób które porównując oferty cukierni oraz osób prywatnych widząc różnice w jakości, wyglądzie, cenie na przykład tortu zamówią go właśnie u nas.

Słodkości nie są dla nas? Ok, zacznijmy przygotowywać śniadania, obiady dla pracowników, jeżdżąc po kilku firmach szybko znajdziemy stałych klientów, jeśli nasze wyroby zasmakują.

Wszystko zależy jak się przyłożymy do naszej pracy, trzeba przy tym pamiętać raz jeszcze: ludzie kupują oczami.

Artystycznie - projektowanie architektury

architektura

Masz zmysł artystyczny? Widzisz więcej niż inni? Umiesz dopasować kolory, meble, kwiaty, lampy, dekoracje, tak że gdy ktoś spojrzy na całokształt mówi łaaał, a dla Ciebie to jest normalne?

Zacznij ogłaszać się na portalach w internecie, zamieść realizacje, projekty. Rób to nawet po zakończonym etacie w pracy.

Jeśli oprócz mamy, taty, babci i cioci, grono znajomych oraz nieznajomych mówi że ten czy tamten projekt się podoba, ani się obejrzysz a dostaniesz maila, telefon, jeden za drugim.

Swój zmysł artystyczny możesz wykorzystać na różne sposoby: projektując wnętrza, domy, ogrody, sklepy.

Nie znasz się jeszcze na programach architektonicznych? Nic nie szkodzi, możesz nawet pomóc sprzedać mieszkanie czy dom znacznie drożej, po zaaranżowaniu, wstawieniu, przesunięciu kilku detali w środku.

Ludzie nawet po wyższej cenie chętniej kupują produkt, który ma lepsze opakowanie, jest ładniejszy.

Fotograf ślubny, okolicznościowy, rodzinne sesje zdjęciowe

fotograf

Chociaż zapotrzebowanie na usługi fotografa ślubnego wydawałoby się że zmalało, to popyt wciąż jest duży. Skurczyły się co prawda wesela, ich rozmiary, ale wciąż para młoda chce, żeby ich jedne z najważniejszych chwil w życiu zostały odpowiednio uwiecznione.

To samo tyczy się chrztów, bierzmowania, imprez rodzinnych, rocznic ślubu. Równie często klienci potrzebują kogoś do zrobienia rodzinnej sesji zdjęciowej, narodzin dziecka. To kolejny, można by powiedzieć kryzysoodporny pomysł na biznes.

Masz aparat, nieźle robisz zdjęcia, wiesz jak obsługiwać wszystkie te funkcje, co to jest przysłona, głębia ostrości, czas naświetlania? Nie wiesz? Zdobywaj wiedzę. Jeśli już ją masz i nie wiesz jak zacząć, możesz od rodzinnych fotografii.

Możesz zaproponować rodzinie, znajomym, że będziesz drugim fotografem na ślubie, chrzcinach, zaproponuj darmową sesję w internecie, zacznij budować portfolio. Nikt z rodziny nie organizuje ślubu w najbliższym czasie? Napisz do fotografów ślubnych z okolicy, zaproponuj asystowanie jako drugi fotograf. Dzięki temu zdobywasz ogromne doświadczenie oraz zdjęcia które przyciągają oczy potencjalnych klientów. Nie musisz mieć nawet aparatu, możesz go wypożyczyć!

Fotografia produktowa

fotografia produktowa

W odróżnieniu od fotografii do której trzeba zaangażować inne osoby, tutaj można robić zdjęcia wszystkiemu co nam się podoba. Przy czym muszą być dobrej jakości żeby kupowali je klienci.

Oto przykład fotografa, który przez 2,5 roku wrzucił około 1000 zdjęć do różnych serwisów sprzedających zdjęcia. Co daje mu w momencie publikacji posta około 200-400$ miesięcznie jak przeczytamy na stronie, a zdjęcia można przecież robić w wolnych chwilach!

Widać po słupkach że i tu dopisuje sezonowość, zdjęcia kwiatów lepiej będą się sprzedawać wiosną i latem, a mikołaje zimą. Nie trzeba też mieć najlepszego aparatu na rynku, wystarczy pomysł na zdjęcie, dobry kadr, obróbka i gotowe.

Sprzątanie, odnawianie samochodów

sprzątanie samochodów

Jeden ze znajomych zaczynał od polerowania, czyszczenia. Oczywiście zaczął od swojego samochodu, następnie pomagał rodzinie, znajomym. Doszło pranie, gruntowne czyszczenie.

Powodem, dla którego tak chętnie zgłaszały się do niego kolejne osoby były efekty pracy. Dokumentował efekt przed i po, nagrywał filmy, wrzucał do internetu. Pokazywał czego w rzeczywistości mogą się spodziewać klienci oddając samochód w jego ręce. Z jaką dbałością o szczegóły potrafił wyczyścić każdy element, demontując również fotele i inne elementy.

Ten pomysł na biznes szczególnie spodoba się osobom, które nie chcą inwestować za dużo wkładu własnego.

Firma zdobyła tytuł lidera na lokalnym rynku dzięki jakości usług którą świadczył. Każdy samochód traktując indywidualnie, nie jako kolejne auto do odhaczenia, sprawił, że klienci zauważali różnicę i polecali sobie nawzajem takie usługi.

Dropshipping

Dropshipping

Dropshipping polega na sprzedaży towaru którego nie masz fizycznie na miejscu, jest on u producenta/dostawcy. Ty wystawiasz go w internecie, na stronie internetowej.

Gdy klient kupuje, nie zamawiasz go do siebie, tylko podajesz dane klienta, producent wysyła go bezpośrednio do klienta. Klientowi wystawiasz rachunek, producent Tobie.

Tym sposobem nie musisz mieć magazynu, sprowadzać artykułów.

Producentów i dystrybutorów oferujących taką usługę jest mnóstwo. Znaleźć ich można sprzedając w każdej branży: artykuły dziecięce, biurowe, bielizna, torebki, artykuły GSM, elektronika, dom i ogród, artykuły sportowe, odzież, obuwie i wiele, wiele innych.

Wystarczy znaleźć odpowiedniego dostawcę, ustalić warunki współpracy i zacząć sprzedawać. Tak jak poprzednim razem, realizując ten pomysł na biznes radzę zapoznać się wcześniej, które towary są chodliwe i w jakich okresach, oraz przeczytać opinie o dostawcach.

Praca w domu - edytowanie, pisanie, tworzenie tekstów

copywriter

Jeśli pasjonuje Cię tworzenie tekstów, opowiadań, piszesz ładnie i składnie, masz bogate słownictwo, to niektóre z usług, które możesz świadczyć:

Korektor tekstów zwykle ma za zadanie korygować przygotowane teksty, tłumaczenia.

Copywriter to bardzo szerokie pojęcie oraz kreatywna praca, polega głównie na wymyślaniu nowych i oryginalnych tekstów, przygotowuje je na strony internetowe, tworzyć opisy produktów, a nawet scenariuszy. Wymyśla treści reklam internetowych, telewizyjnych, kampanii mailowych. Generalnie opracowuje tekst. Wiele portali informacyjnych, specjalistycznych oferuje takie zlecenia. Dla kogoś, kto dobrze sobie radził na j.polskim to świetny pomysł na biznes.

Piszesz szybko na klawiaturze? Możesz znaleźć nawet takie oferty jak przepisywanie tekstów ze słuchu.

Antycovidowa praca - ogrodnik

ogrodnik

Kolejny pomysł na biznes który jest odporny na kryzys. Firmy cały czas potrzebują usług ogrodniczych jak Przycinanie żywopłotów, koszenie trawy, dbanie o drzewa i krzewy na danym terenie

Nie wymaga to dużych inwestycji na początek. Kosiarka, nożyce do żywopłotu, łopata, sekator. To nie tylko praca we wiosnę i lato, ale też jesienią kiedy trzeba zadbać o porządek z liśćmi, przycinać gałęzie, odśnieżać. No może patrząc na nasze zimy ostatnio odśnieżania jest znacznie mniej 🙂

Już samo koszenie żywopłotu jest bardzo intratne, otoczeni wraz z sąsiadem żywopłotem, nie mogliśmy się doprosić żadnej firmy ogrodniczej ani żadnego ogrodnika żeby przyjechał i przyciął żywopłot. Terminy za miesiąc, co najmniej…

Poszerzając swoją wiedzę można wykonywać bardziej specjalistyczne zajęcia jak: zakładanie trawników, systemów nawadniania itp.

Pomysł na biznes z Usa

opieka nad zwierzetami

Wszystko można sprzedać wystarczy znaleźć kupca.

To powiedzenie odnosi się nawet do takich zawodów jak: wyprowadzacz psów, opieka nad zwierzętami w domu, osoba do wynajęcia na spacer w danym mieście, dotrzymywanie towarzystwa – choć tutaj na myśl przychodzą osoby starsze, to płaszczyzna wiekowa jest ogromna.

Sprzątanie w bieliźnie, szczególnie kierowane jest to do facetów, pomysł za oceanem nieźle wypalił 🙂

Jaki pomysł na biznes będzie najlepszy?

To jest tylko ułamek pomysłów z jakich możesz skorzystać.

Powyższe pytania i zestawienie przykładów może być inspiracją i początkiem poszukiwań własnego pomysłu na biznes.

Polecam, po przeczytaniu tego artykułu zastanowić się na chwilę, w czym jesteśmy dobrzy, co lubimy robić, co nam wychodzi najlepiej. Odpowiadając sobie na tych kilka pytań, poszukać i dopasować do siebie najlepszy pomysł na biznes.

Jak mawiają, początki zawsze są trudne, ale trzeba kiedyś w końcu od czegoś zacząć, jeśli chce się rozwijać własną firmę.

Dzięki własnej pracy, systematyczności, zdobywaniu doświadczenia, grono klientów będzie się powiększać z miesiąca na miesiąc. Najtrudniejsze jest zacząć, a wtedy pytanie po kilku latach prowadzenia firmy jakie nasuwa się najczęściej to: czemu nie zacząłem/zaczęłam wcześniej?!

Jak założyć firmę?

Założenie firmy nie jest w dzisiejszych czasach zbyt skomplikowane. Owszem trzeba wypełnić druk wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Skąd mamy wiedzieć co i jak? Trzeba znowu przeczesać internet, czytać co będzie najlepsze dla naszej branży?

Otóż nie, wystarczy się wybrać do jednej czy drugiej księgowej aby się poradzić. Księgowa która będzie nam najbardziej odpowiadała, może taki wniosek złożyć za nas, po zadaniu kilku pytań poradzi jaką formę opodatkowania wybrać. Ile będzie kosztowało prowadzenie firmy w formie jaką chcemy wybrać. Jest to droga według mnie najprostsza. Zaufać księgowej, która może nam doradzić, jeśli czegoś nie wiemy. Wszystko po to aby nie tracić zbędnego czasu na głowienie się, co dalej z firmą, jakie papiery składać. Dzięki temu oszczędzimy sobie kłopotu i będziemy mogli zająć się firmą realizując własny pomysł na biznes.

Powodzenia!

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Jeśli spodobała Ci się strona, będę wdzięczny jeśli polubisz na facebooku:

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze