Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Rozmieszczenie gaśnic

Rozmieszczenie gasnic

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Rozmieszczenie gaśnic Rozporządzenie.

Rozporządzenie, które mówi o rozmieszczaniu gaśnic to: Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Mówią o tym bardziej szczegółowo paragrafy:
§32.
1. Obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, spełniające wymagania Polskich Norm, dotyczących gaśnic.

2. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie:
 1) A – materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;
 2) B – cieczy i materiałów stałych topiących się;
 3) C – gazów;
 4) D – metali;
 5) F – tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

3. Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach przypada, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:
 1) na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:
   a) zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
   b) produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2,
   c) zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem,
2) na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej nie wymienionej w pkt. 1), z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.

§ 33.
1. Gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:

1) w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:
a) przy wejściach do budynków,
b) na klatkach schodowych,
c) na korytarzach,
d) przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz;

2) w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki);
3) w obiektach wielokondygnacyjnych — w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.

2. Przy rozmieszczaniu gaśnic muszą być spełnione następujące warunki:
1) odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m;
2) do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Paragraf 32 i nie tylko szczegółowo omówiłem tutaj: Ile gaśnic na m2?

Podsumowując gaśnice przenośne w budynkach powinny być rozmieszczone według powyższego Rozporządzenia, z zastosowaniem indywidualnie dobranych gaśnic do każdego rodzaju obiektu, oraz zagrożeń.

Rozmieszczenie gaśnic w zakładzie pracy

Po kolei streszczę jak wygląda w praktyce paragraf 33:

Gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:

1. Gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:

    1) w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:
      a) przy wejściach do budynków,
      b) na klatkach schodowych,
      c) na korytarzach,
      d) przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz;

Tak jak wyżej napisano, miejsce musi być przede wszystkim łatwo dostępne.

Przy wejściach do budynków, oznacza zwykle miejsce zaraz po minięciu drzwi wejściowych, jak na przykład przy recepcji, nie w środku recepcji bo tam już nie każdy będzie miał dostęp, na ścianie przy drzwiach wejściowych itp.

Na klatkach schodowych zwykle gaśnice umieszcza się gdy jest wydzieloną strefą pożarową, ale nie tylko.

Korytarz jest najczęstszym miejscem umieszczania gaśnic, w szkole, hotelu, urzędzie i wielu innych budynkach, ponieważ gaśnice znajdujące się w tym miejscu są najlepiej widoczne, również z daleka.

Nie należy gaśnic umieszczać w miejscach gdzie się ciężko dostać, jak na przykład za ladą, za słupem, za szafą, za kanapą – w tych wszystkich miejscach zdarzało mi się znajdować gaśnice. 

   2) w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki);

Na uszkodzenia mechaniczne gaśnice są narażone często w halach produkcyjnych, magazynach, tam należy je umieścić tak żeby nie uderzyć na przykład wózkiem widłowym, co jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń. Grzejniki są również zagrożeniem, dla wzrastającego w gaśnicy ciśnienia, to też się zdarza.

Dla bezpieczeństwa gaśnic oraz ludzi, najlepiej gdy są powieszone, eliminuje to ryzyko upadku, uderzenia spadającą gaśnicą, przesuwania, szorowania zbiornikiem po podłodze, przestawiania. 

  1. Przy rozmieszczaniu gaśnic muszą być spełnione następujące warunki:

1) odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m;

Tutaj chyba nie trzeba wiele wyjaśniać, gaśnica musi być dostępna z każdego miejsca gdzie jesteśmy w odległości do 30m, gdzie byśmy nie stali w danym obiekcie.

2) do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Tutaj jest mowa o tym żeby jej nie zastawiać, a jest to najczęstsza przyczyna braku dostępu do gaśnicy; dostawiona szafa, stos palet, które blokuje dostęp, itp. 

Rozmieszczenie gaśnic - przykłady

Trzeba rozplanować tak rozmieszczenie gaśnic aby „odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m;”. Więc jak rozmieścić gaśnice w takich przypadkach?
Oto przykład:

rozmieszczenie gaśnic przklad 1

Jeśli taki szkolny korytarz ma 50m, to można umieścić gaśnicę na środku korytarza, ponieważ z jednego jak i drugiego końca korytarza do gaśnicy mamy 25m, czyli przepis jest zachowany.

Jak rozmieścić gaśnice na korytarzu o długości 70m? Drugi przykład:
rozmieszczenie gaśnic przykład2
Załóżmy że korytarz ma 70m, gaśnice więc można oddalić od jednego jak i drugiego końca o co najmniej 5m, stojąc więc na środku korytarza mamy do każdej z nich 30m, zgodnie z przepisami. Można też oczywiście oddalić o więcej czyli 10-15m i dalej będą spełniały przepisy o rozmieszczeniu.
 
Jednocześnie należy pamiętać o pozostawieniu miejsca 1m szerokości wokół gaśnicy, aby nie utrudniać do niej dostępu. Zdarza się, że gaśnice są zastawione paletami, albo wiszą na nich różne rzeczy..
 
Gaśnica ma stać czy wisieć?
 
Gaśnice najlepiej powiesić, często w zestawach z gaśnicą są dodawane wieszaki do gaśnic bez dodatkowych opłat. Można ją też postawić, najlepiej żeby miała podstawkę, to nie łapie tak wilgoci od podłogi. Lecz gaśnica stojąca na podłodze potrafi się często przewracać, czasem się o nią można potknąć. Służy też jako podpórka drzwi i niekiedy jest przestawiana tak, że ciężko ją później odnaleźć… a co dopiero w trakcie pożaru. Zalecane jest więc ją wieszać, aby jednocześnie nie utrudniała ruchu i nie stwarzała zagrożenia. Na innej wysokości powinno się wieszać gaśnicę np. w przedszkolu, a na innej w firmie produkcyjnej, czy szkole. Nierzadko również widzę gaśnice zawieszone nad grzejnikami, co powoduje w niej wzrost ciśnienia i może być niebezpieczne, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć jak rozmieścić gaśnice.
 

Więc na jakiej wysokości powiesić gaśnicę?

Polskie przepisy nie regulują żadnym Rozporządzeniem wysokości rozmieszczenia gaśnic. W tych jak również w wielu innych sprawach zapraszam do kontaktu.

Przy planowaniu rozlokowania gaśnic trzeba więc posłużyć się praktyką oraz zdrowym rozsądkiem. W przedszkolu nie powiesi się gaśnic na wysokości 50cm, bo zaraz gaśnice potracą zawleczki, plomby itp.
Za wysoko też nie można, ponieważ nie każdy sięgnie.
Najczęściej więc umieszczamy gaśnice na wysokościach 130-190cm, 130-140cm jest to optymalna wysokość ponieważ przeważająca większość osób poradzi sobie ze zdjęciem 6kg gaśnicy.

Wyżej, czyli na ok 170-180cm wiesza się w miejscach gdzie powieszenie niżej stanowiło by zagrożenie w przemieszczaniu się ludzi, jak np. szkołach podczas dużego natężenia ruchu, ktoś mógłby się uderzyć w głowę. Zdarzają się też miejsca gdzie gaśnica wisi na 190cm, ponieważ co roku była uruchamiana dla zabawy i odwieszana użyta.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze