Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.

Czy można pić wodę z hydrantu?

czy można pić wodę z hydrantu

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Czy woda z hydrantu nadaje się do picia?

Mamy dwa rodzaje hydrantów, wewnętrzne które znajdują się zwykle wewnątrz budynku:

hydrant wewnętrzny

i zewnętrzne, to takie które możemy minąć na ulicy:

hydrant zewnętrzny

zarówno w jednym jak i drugim hydrancie woda dostarczana jest prosto z wodociągów, które mają bardzo restrykcyjne normy jeśli chodzi o wodę do spożycia.

No to co do czajnika i możemy pić do woli!

I tutaj pojawia się mały problem, bo o ile kranową rzeczywiście możemy pić, to w uproszczeniu woda na fragmencie rury która idzie do hydrantu nie ma ciągłego przepływu jak kranowa. Zaznaczam że nie jestem hydraulikiem, opieram się na własnym doświadczeniu i rozmowach z hydraulikami.

Użyję tutaj zdolności plastycznych dla zobrazowania hydrantu zewnętrznego:

Więc.. czy można pić wodę z hydrantu?

czy woda z hdyrantu nadaje się do picia

O ile możliwe jest wypłukanie z takiego hydrantu zewnętrznego rdzy, szlamu który tam zalega, błota i bakterii to ta woda może nadawać się do picia.
Osobiście bym jej nie próbował, chyba że jutro poniedziałek i chce się przedłużyć weekend zwolnieniem lekarskim z powodu rozstroju żołądka.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wody z hydrantu, który jest bardzo długo nieużywany np. 10 lat, nie udało mi się nigdy tak przepłukać żeby przestał lecieć brąz z rdzy.

Mało tego gdy odkręca się głowicę zwiększając przepływ wody, odrywają się fragmenty rdzy w rurach, które zalegały tam przez lata.

Podsumowując teoretycznie da się, ja nie skorzystam 🙂

Hydranty wewnętrzne i zewnętrzne powinno badać się raz w roku, przepis który o tym mówi wskazałem w artykule: Przegląd gaśnic – podstawa prawna.

O ile z badaniem hydrantów wewnętrznych w firmach nie ma problemu. To hydranty zewnętrzne jeśli nie znajdują się na terenie danego obiektu tylko np. za płotem to już nie chce taka firma ponosić kosztów ich badania.

Stoi więc taki hydrant latami i na odcinku rury doprowadzającej wodę do hydrantu, w miejscu w którym stoi ta woda odkłada się wszystko co po drodze zbierze woda płynąca do mieszkańców. Jeszcze raz rysunek:

czy woda z hdyrantu nadaje się do picia

Tak może wyglądać rura w miejscu w którym nie ma przepływu wody:

rura wodociągowa rdzawa
rura wodociągowa rdza
rdza w rudze wodociągowej

A Tak może wyglądać rura w miejscu gdzie jest ciągły przepływ:

Oczywiście tymi rurami przepływa ta sama woda z wodociągów, która musi spełniać normy sanitarne, aby można ją było pić nawet z kranu, jednak jak widać na zdjęciach wyżej, raczej nikt by się nie skusił na tą z hydrantu.

A co z hydrantami wewnętrznymi?

Tutaj sprawa ma się podobnie. Woda w hydrantach wewnętrznych stoi zwykle rok czasu, bo co roku wykonuje się badania, celem pomiaru wydajności i ciśnienia.
W niektórych obiektach roczna woda z hydrantu ma tak straszny zapach że aż odrzuca: skisły+starych jaj, wyobraźcie sobie tylko.

Odrzucający zapach stojącej wody w hydrantach wewnętrznych po części bierze się z tego że w budynkach jest znacznie cieplej niż na zewnątrz, a to daje doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii.

Czy można pić wodę z hydrantu wewnętrznego? Jeżeli instalacja jest nowa, nie widzę przeciwwskazań, w innym przypadku podziękuję.

Photo by Shalom de León on Unsplash
Obraz matchlessmoments z Pixabay

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze