Co ile przegląd gaśnic w budynkach?
Czy musimy robić?
Co może się stać jeśli nie chcemy sprawdzać ?
W zależności od rodzaju obiektu, czy to sklep spożywczy, szkoła, biuro, czy zakład produkcyjny musi być wyposażony w odpowiedni podręczny, a czasem też jak i stały sprzęt gaśniczy, odpowiednią ilość gaśnic i rodzaj. Najczęściej o sprzęcie gaśniczym myśli się : gaśnice i hydranty, ale też zalicza się do nich gaśnice przewoźne, stałe urządzenia gaśnicze, koce gaśnicze, czujki, klapy dymowe, słowem wszystko co pomaga w ugaszeniu pożaru.
Mniejsze obiekty jak biura, wyposażone są zwykle w jedną gaśnicę 2kg. Ilość środka gaśniczego rośnie wraz z metrażem obiektu oraz obciążeniem ogniowym, w razie potrzeb dochodzą do tego hydranty, czujki itp.
Ilość gaśnic jaka jest niezbędna w danym miejscu określą przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr. 58, poz. 405 z 2006 r.).
A więc co ile przegląd gaśnic w budynkach ?
Przegląd gaśnic w budynkach i nie tylko w nich, określany też jako konserwacja gaśnic lub legalizacja gaśnic, powinien być robiony co najmniej raz w roku, mówi o tym przepis:
Szczegółowe omówienie powyższej podstawy prawnej znajduje się tutaj.
To samo tyczy się przeglądu hydrantów. Przeglądy hydrantów powinny być również wykonywane co najmniej raz w roku.
Stwierdzenie w powyższym przepisie Rozporządzenia mówi, że “Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku” – najczęściej oznacza to przegląd co roku, kluczowe jest tutaj nie rzadziej niż raz w roku.
Taka ciekawostka, o której jak praktyka pokazuje nie wie dużo osób zarządzających budynkami: hydranty zewnętrzne znajdujące się poza terenem obiektu, a służące do gaszenia danego obiektu (najczęściej te które są w odległości do 75m od budynku) również co roku trzeba sprawdzać. Najczęściej zarządcy i BHPowcy dowiadują się o tym dopiero podczas kontroli Straży Pożarnej, albo pożaru.
Mówi o tym jeden z zapisów Rozporządzenia:
„Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.”
Takim urządzeniem przeciwpożarowym niewątpliwie jest oprócz gaśnic i hydrantów wewnętrznych, hydrant zewnętrzny.
Praktyka pokazuje, że raz w roku przeprowadza się przegląd gaśnic, hydrantów między innymi w obiektach, gdzie nie ma podwyższonego ryzyka pożaru, jak sklepy, restauracje, szkoły, biura, galerie handlowe, chyba że właściciel obiektu zażyczy sobie inaczej, lub występują czynniki ryzyka.
Dwa razy w roku lub częściej dokonuje się przeglądów gaśnic w firmach gdzie np. jest znacznie większe ryzyko pożaru, np. produkcja przy wysokiej temperaturze, zakłady chemiczne, lub tam gdzie w wyniku pożaru przestój w produkcji, dostarczaniu usług, pożar wiązałby się z dużymi stratami i znacznym ryzykiem zagrożenia życia np. wybuchu.
Co ile przegląd gaśnic w budynkach i hydrantów? – Co najmniej raz w roku!
Czy trzeba wykonywać przeglądy ppoż. gaśnic i hydrantów?
Każdy właściciel, zarządca, administrator obiektu, w którym znajdują się gaśnice powinien zlecić przeprowadzenie przeglądu co najmniej raz w roku, reguluje to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 719). Powyższe Rozporządzenie precyzuje również ile gaśnic na metr kwadratowy i gdzie powinny być rozmieszczone.
Raz w roku oznacza, że jeśli przegląd był robiony np. 30 stycznia bieżącego roku, to następny musi być zakończony również 30 stycznia następnego roku. Aczkolwiek kontrolki gaśnic nie mają wyszczególnionych dni, tylko miesiące.
Jeśli zatrzyma nas np. policjant aby sprawdzić datę przeglądu gaśnicy, to będzie na kontrolce dany miesiąc, czyli bez znaczenia będzie że gaśnica została sprawdzona pierwszego dnia miesiąca czy ostatniego, najważniejsze w takiej sytuacji jest aby miała przegląd w danym miesiącu.
Gdy kontroluje Straż Pożarna, to może zajrzeć do protokołu przeglądu i spojrzeć na datę, czy kontrola została zrobiona co do dnia.. Jednakże Rozporządzenie daje jednoznaczną odpowiedź raz w roku, czyli co do dnia.
Daje to odpowiedź nie tylko na pytanie: co ile przegląd gaśnic w budynkach, ale również czy trzeba legalizować gaśnice podręczne np. w samochodzie.
Czym może grozić brak okresowych przeglądów ppoż?
Wyobraźmy sobie sytuację, że w danym roku przegląd gaśnic nie został zrobiony, może to być z różnych powodów. No i pech chciał że akurat gdy przez 10 lat był robiony przegląd nic się nie działo, w tym nieszczęsnym 11 roku coś się zapaliło. Przyjmując najbardziej optymistyczny scenariusz, że nikomu nic się nie stało, a jedynie spłonęło pomieszczenie, w którym wykonywano pracę i miejsce to dawało przychód.
Przychodzi ubezpieczyciel i żąda protokołu przeglądu – nie ma, jak nie ma protokołu to nie ma odszkodowania. Dodam jeszcze że ubezpieczyciele mogą być bardzo dociekliwi, wspomniałem o tym we wpisie jak to ubezpieczyciel odkrył brak badania hydrantu.
Przychodzi straż pożarna, policja, żąda protokołu przeglądu – nie ma.. i tutaj może być już różnie. Nie dość że można się narazić na utratę płynności finansowej, przez straty w wyniku pożaru, to jeszcze mieć problemy prawne.
Opłacanie ubezpieczenia podczas, gdy nie ma w książce obiektu wymaganych przeglądów jest bezcelowe, gdyż w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania!
Im obiekt jest starszy tym większe ryzyko pożaru jeśli jest np. stara instalacja elektryczna. Powiedzenie że do tej pory nic się nie paliło, co czasem słyszę może utracić moc, gdy stare kable lub połączenia w których przepływa prąd będą na tyle niestabilne, że instalacja zacznie się grzać, lub będzie przeskakiwać iskra, a to jest właśnie najczęstszą przyczyną pożarów – zwarcia elektryczne.
Warto więc zapobiegać niż leczyć, znajduje to potwierdzenie również i w tej dziedzinie.
Podsumowując:
Czy trzeba robić przegląd gaśnic? Tak, nakazuje to prawo.
Co ile przegląd gaśnic w budynkach? Przynajmniej raz w roku.