Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Hydranty zewnętrzne – przepisy

hydranty zewnętrzne przepisy

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Hydranty zewnętrzne – przepisy i rozporządzenie (Kompletny Przewodnik)

Sieć wodociągowa przeciwpożarowa to jeden z podstawowych elementów chroniących nas przed skutkami pożarów. Zapewniają bowiem szybki dostęp do stałego źródła wody dla jednostek ochrony przeciwpożarowej niemal w każdym miejscu i w każdym czasie. Jednym z podstawowych, a jednocześnie najbardziej charakterystycznych elementów sieci wodociągowej są hydranty zewnętrzne – podziemne, po których najczęściej bezwiednie przechodzimy, spacerując ulicami miast, oraz hydranty nadziemne – najczęściej czerwone lub czarne urządzenia, niejednokrotnie stanowiące ozdobę ulic w miastach i na wsiach. Jak działa hydrant zewnętrzny?

Niniejszy artykuł stanowi kompleksowy przewodnik po przepisach regulujących hydranty zewnętrzne w Polsce. Omówimy kluczowy akt prawny, wymagania dotyczące instalacji, lokalizacji, oznakowania, dokumentacji oraz typów hydrantów. Kwestie szczegółowych wymagań dotyczących wydajności (przepływu i ciśnienia), jako obszerny i kluczowy temat, zostały dogłębnie przeanalizowane w naszym dedykowanym artykule: Wydajność hydrantów zewnętrznych.

hydranty zewnętrzne rozporządzenie

Podstawa Prawna: Rozporządzenie MSWiA z 24 lipca 2009 r.

Kluczowym dokumentem określającym wymagania dla sieci wodociągowej przeciwpożarowej, w tym hydrantów zewnętrznych, jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 roku w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. 2009 nr 124 poz. 1030). To właśnie w tym akcie prawnym znajdziemy szczegółowe regulacje dotyczące niemal każdego aspektu związanego z hydrantami zewnętrznymi. Znajdziemy w nim regulacje dotyczące średnic nominalnych sieci przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, wytyczne dotyczące średnic nominalnych samych hydrantów zewnętrznych, jak i dokładne regulacje co do lokalizacji i oznaczania hydrantów zewnętrznych – w zależności od charakterystyki obszaru lub obiektu, w którym będą one zainstalowane. Nie w każdym miejscu bowiem spotkamy hydrant – wszystko zależne jest od przeznaczenia danego obszaru.

Ciekawostka: Przepisy dotyczące sieci hydrantowych – hydrantów zewnętrznych i hydrantów wewnętrznych – są uszczegółowieniem regulacji, jakie znajdziemy w Prawie budowlanym, które warunkuje możliwość wznoszenia niektórych obiektów budowlanych od zapewnienia im przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru.

Każdy zainstalowany hydrant zewnętrzny musi odpowiadać nie tylko regulacjom prawnym – musi również posiadać niezbędną dokumentację techniczną. Hydranty zewnętrzne, montowane na sieciach wodociągowych, muszą legitymować się co najmniej w dniu produkcji:

  • aprobatą techniczną (lub Krajową Oceną Techniczną – KOT),

  • atestem higienicznym Państwowego Zakładu Higieny (PZH) oraz

  • świadectwem dopuszczenia CNBOP-PIB do użytkowania w ochronie przeciwpożarowej.

Brak któregokolwiek z nich uniemożliwia wprowadzenie danego hydrantu do użytku. Każdy hydrant zewnętrzny podlega obowiązkowemu przeglądowi okresowemu i konserwacji – wykonywany powinien być on minimum raz w roku.

Zapewnienie zaopatrzenia wodnego – kiedy hydrant jest niezbędny?

Hydranty zewnętrzne – przepisy jednoznacznie określają kiedy i gdzie hydrant zewnętrzny powinien być zainstalowany. Jakie obszary lub jakie obiekty muszą mieć zapewnione zewnętrzne zaopatrzenie w wodę ppoż, umożliwiające gaszenie pożaru (hydrant zewnętrzny podziemny lub hydrant zewnętrzny nadziemny)?

Hydranty muszą stosowane być w jednostkach osadniczych o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 osób, które nie stanowią zabudowy kolonijnej. 

Dodatkowo w hydranty wyposażone powinny być położone w ich granicach budynki użyteczności publicznej, budynki zamieszkania zbiorowego, obiekty produkcyjne i magazynowe. Te ostatnie muszą posiadać dostęp do hydrantów niezależnie od miejsca położenia, jeśli ich kubatura przekracza 2500 m³ lub ich powierzchnia przekracza 500 m² (wymagania mogą zależeć od gęstości obciążenia ogniowego i powierzchni strefy pożarowej, zgodnie z §6 i tabelą nr 2 rozporządzenia). 

Ponadto hydranty są niezbędnym elementem każdej stacji paliw płynnych ze zbiornikami o łącznej pojemności do 200m³ i stacji gazu płynnego – niezależnie od ich charakterystyki (§6 ust. 4 rozporządzenia wymaga 10 dm³/s).

Obowiązek przyłączenia do sieci hydrantowej dotyczy ponadto obiektów użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego, w których jednocześnie może przebywać ponad 50 osób, jeśli posiadają wyznaczoną strefę pożarową o powierzchni ponad 1000 m². Hydranty muszą instalowane być również przy obiektach rolnych – jeśli posiadają one strefę pożarową o powierzchni ponad 1000 m².

Wydajność hydrantów – podstawowe wymagania sieci i nominalne parametry hydrantów

Spełnienie wymogów ochrony przeciwpożarowej zobowiązuje nie tylko do zapewnienia hydrantów z dostępem do sieci wodociągowej przeciwpożarowej. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego przepływu wody w hydrancie – woda z hydrantu musi zapewnić skuteczną pracę sprzętu gaśniczego. Każdy z hydrantów musi zasilany być z jednego ze źródeł: pompowni przeciwpożarowej, zbiornika wieżowego, studni lub innego zbiornika, który da strażakom możliwość nieprzerwanego gaszenia pożaru przez minimum 2 godziny.

Wydajność nominalna poszczególnych hydrantów zewnętrznych jest określana przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody (§10 pkt 8 rozporządzenia). Wartości te różnią się w zależności od średnicy nominalnej hydrantu (DN 80, DN 100).

Szczegółowe omówienie wymagań dotyczących wydajności nominalnej dla poszczególnych typów hydrantów (DN 80, DN 100), interpretację przepisów oraz informacje o badaniu wydajności znajdziesz w naszym głównym artykule poświęconym temu zagadnieniu: Wydajność hydrantów zewnętrznych.

Oznaczenie hydrantów zewnętrznych

Oznaczenie hydrantów zewnętrznych​

Hydranty zewnętrzne pozwalają na bezpieczny pobór wody na potrzeby gaszenia pożaru ze stale nawodnionej sieci wodociągowej. Zgodnie z normami europejskimi EN, które dostosowane zostały na potrzeby polskie – w ramach Polskich Norm dotyczących hydrantów zewnętrznych – przy drogach i chodnikach spotkać można:

  • hydranty pożarowe zewnętrzne nadziemne – norma PN-EN 14384:2009

  • hydranty pożarowe zewnętrzne podziemne – norma PN-EN 14339.

Ciekawostka: Dlaczego hydranty w naszej przestrzeni są tak ważne? Wozy strażackie dysponują ograniczonymi zbiornikami – w przypadku długotrwałych działań konieczne jest szybkie ich podpięcie pod stałe źródło zasilania – takie jak hydrant zewnętrzny. Szybka lokalizacja hydrantu warunkuje zapewnienie stałego dostępu do wody i szybkie ugaszenie pożaru.

Jak powinny być oznakowane hydranty zewnętrzne?

Oznakowanie hydrantów zgodne powinno być z Polskimi Normami – każde zatem oznakowanie hydrantu oraz znaki wskazujące jego umiejscowienie – niezależnie od miejscowości, w której się znajdujemy, będą takie same. Na znakach wskazujących miejsce położenia hydratu znajdą się ponadto informacje o jego parametrach.

Lokalizacja hydrantów zewnętrznych

Hydranty zewnętrzne – niezależnie od tego, czy jest to hydrant podziemny czy hydrant nadziemny – muszą znajdować się w odpowiednich odległościach – tak od budynków jak i od siebie. Na terenach miejskich, hydranty umieszczane są wzdłuż ulic i dróg oraz przy ich skrzyżowaniach. Zgodnie z §10 ust. 4 Rozporządzenia MSWiA z 2009 r., należy zachować następujące odległości :

  • Odległość pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą hydrantami nie powinna przekraczać 150 metrów.

  • Odległość od zewnętrznej krawędzi jezdni lub drogi wyznaczona została na maksymalnie 15 metrów.

  • Jeśli hydranty zewnętrzne przeznaczone są do chronienia konkretnego obiektu, pierwszy (najbliższy) z nich umieszczony powinien być w odległości do 75 metrów od obiektu.

  • Kolejne hydranty wymagane do ochrony obiektu powinny być rozmieszczone w odległości do 150 metrów od siebie.

  • Hydrant zawsze powinien być odsunięty od ściany chronionego budynku na minimum 5 metrów (wynika to pośrednio z wymagań dla dróg pożarowych §12 ust. 2 ).

Jeśli hydranty umieszczane są poza obszarami miejskimi, odległości między nimi powinny dostosowane być do gęstości zaludnienia i planowanej zabudowy.

Hydrant zewnętrzny podziemny i nadziemny

Hydrant zewnętrzny podziemny

Jak znaleźć hydrant zewnętrzny podziemny? Jak jest oznaczony hydrant podziemny? Hydrant podziemny to kolumna, umieszczona w rurociągu, która umożliwia przyłączenie stojaka hydrantowego – który jednocześnie umożliwia otwieranie hydrantu i jego zamykanie przez ruch obrotowy. Cała zatem konstrukcja hydrantu umieszczona jest pod płaszczyzną chodnika, drogi, parkingu czy podjazdu. Miejsce, w którym znajduje się do niego dostęp przykryte jest specjalną pokrywą – klapą z literą W – aby mieć możliwość skorzystania z hydrantu podziemnego konieczne jest posiadanie specjalnego klucza do hydrantu podziemnego, jaki znajduje się na wyposażeniu straży pożarnej.

Hydrant zewnętrzny podziemny oznaczany jest tablicą orientacyjną – tablicą z informacjami umożliwiającymi dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym umieszczona jest klapa zakrywająca dostęp do hydrantu. Na czerwonym znaku z białą obwódką umieszczone są białe piktogramy informujące o obecności hydrantu – biała litera H – średnicy zaworu hydrantu podziemnego oraz kierunku położenia względem znaku i odległości, jaką trzeba pokonać, by znaleźć hydrant.

Ciekawostka: Oznaczenia lokalizujące hydrant zewnętrzny podziemny zazwyczaj pokazują jedną lub dwie odległości – w zależności od tego, czy pokrywa hydrantu znajduje się na wysokości znaku, czy należy przemieścić się jeszcze w prawo lub w lewo.

Hydrant zewnętrzny nadziemny

Hydrant zewnętrzny nadziemny – jak go zlokalizować? Hydranty zewnętrzne nadziemne łatwo zauważyć. Hydrant jest kolumną, obustronnie zakończoną nasadami wylotowymi, umożliwiającymi pobór wody z rurociągu. Najczęściej ma kolor czerwony (niekiedy spotkać można hydranty w kolorze czarnym lub szarym) – co wyróżnia go z otoczenia. Hydrant zewnętrzny oznakowany jest tabliczką płaską lub przestrzenną (znak hydrant na trzech płaszczyznach połączonych w trójścian), co zapewnia jej widoczność z każdej strony. Znak hydrant zewnętrzny nadziemny znajduje się bądź na samym hydrancie, bądź na wysięgniku – takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa widoczność hydrantu – można dojrzeć go z dużej odległości, co pomocne jest podczas planowania ustawienia wozu strażackiego, w terenach zielonych, gdzie roślinność często przesłaniać może sam hydrant, czyniąc go niezauważalnym czy przy hydrantach położonych w zagłębieniach terenu.

Znak hydrant zewnętrzny nadziemny to kwadratowa tabliczka w kolorze białym i dużą, czarną literą H w środku. Po obu stronach litery umieszczone są dwa czerwone prostokąty.

Dlaczego i kiedy stosuje się hydranty podziemne a kiedy nadziemne?

Hydranty zewnętrzne najczęściej stosowane, to hydranty o średnicach 80 mm i 100 mm – oznaczane jako hydrant DN80 i hydrant DN100.[10] Bardzo rzadko spotykanym jest hydrant zewnętrzny występujący jedynie jako hydrant nadziemny – hydrant o średnicy 150 mm (DN150). Dodatkowym parametrem rozróżniającym hydranty jest zakres ciśnień, w jakich mogą pracować. Tutaj spotkać można hydrant PN 10 (hydrant zewnętrzny o ciśnieniu nominalnym 10 bar/1 MPa) lub hydrant PN 16 (hydrant zewnętrzny o ciśnieniu nominalnym 16 bar/1,6 MPa). Takimi parametrami charakteryzować mogą się zarówno hydranty nadziemne, jak i hydranty podziemne. Kiedy wskazane jest stosowanie hydrantu nadziemnego, a kiedy skorzystać należy z hydrantu podziemnego?

Co do zasady, zalecanym jest – w miarę możliwości – instalowanie na sieci wodociągowej hydrantów zewnętrznych nadziemnych (§10 ust. 1 rozporządzenia wskazuje na stosowanie hydrantów nadziemnych DN 80). Są one zdecydowanie łatwiejsze do zlokalizowania, co więcej, do skorzystania z hydrantu nadziemnego nie jest konieczne stosowanie dodatkowego sprzętu – zapewnia on zatem szybszy dostęp do zasobów wody. Stosowanie hydrantów zewnętrznych podziemnych jest dopuszczalne, jeśli hydrant nadziemny powodowałby utrudnienia (np. utrudnienia w ruchu drogowym, utrudnienia w ruchu pieszych, uniemożliwienie dojazdu służb ratunkowych) lub byłoby niewskazane.

Pamiętaj, że niniejszy artykuł ma charakter informacyjny. W przypadku konkretnych projektów lub wątpliwości interpretacyjnych zawsze zaleca się konsultację z wykwalifikowanym specjalistą ds. ochrony przeciwpożarowej lub rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze