Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
Badanie wydajności hydrantów

Pomiar wydajności hydrantów Trójmiasto

Wykonujemy badania i pomiary wydajności i ciśnienia zarówno wewnętrznej sieci hydrantowej jak i zewnętrznej sieci hydrantowej na terenie całego Trójmiasta, Gdańska, Gdyni a także okolic całego pomorza.

Dysponujemy sprzętem, dzięki któremu jako nieliczni możemy wykonać badanie podczas jednoczesnego pomiaru wydajności z dwóch, trzech a nawet czterech hydrantów jednocześnie. Takie rozwiązanie, podczas uzyskania pozytywnego wyniku wydajności pozwala często zaoszczędzić ogromne pieniądze, które musiały by być przeznaczone na wybudowanie zbiornika ppoż.

Pomiar wydajności hydrantu

Pomiar wydajności hydrantu zewnętrznego zaczynamy od zlokalizowania hydrantu, co czasem potrafi przysporzyć niespodzianek, jak np. gdy jest całkowicie zarośnięty, niewidoczny, lub uszkodzony. Następnie uzyskuję zgodę na badanie hydrantu, jeśli znajduje się na terenie miejskim, gminnym itp. Załatwiamy wszystkie formalności.

Gdy już wszystko zakończyło się pozytywnie, możemy przystąpić do działania, badamy wydajność hydrantu zewnętrznego nadziemnego, jak i podziemnego, jak również dwóch hydrantów zewnętrznych jednocześnie w celu uzyskania wydajności co najmniej 20dm³/s.

Gdy hydrant jest niemożliwy do zbadania, podpowiadamy jak można temu zaradzić, proponujemy rozwiązania, które są bezkosztowe o ile to możliwe aby usunąć usterkę. Następnie badamy wydajność hydrantu jeszcze raz. A to wszystko w tej samej cenie!

Pomiar wydajności hydrantu kończy się protokołem, z informacją o wydajności oraz ciśnieniu statycznym oraz dynamicznym hydrantu.

Badanie wydajności hydrantów wewnętrznych

Każdego typu hydrantu wewnętrznych, 25, 33, 52, z wężem półsztywnym oraz płasko-składanym.

Na etapie projektowania, lub też przed rozpoczęciem prac budowlanych/remontowych, gdy wykonuję badania wydajności i ciśnienia podpowiadam, czy zostanie uzyskana odpowiednia wydajność na innych piętrach, czy uzyska się odpowiednie ciśnienie, jak również pomagam w doborze rozwiązania najkorzystniejszego cenowo.

Jeśli wynik podczas badania wydajności wewnętrznej sieci hydrantowej jest negatywny, informuję o tym i podpowiadam co dalej można zrobić, aby był on pozytywny.

Również, o ile to możliwe, wskazuję przyczynę zbyt słabej wydajności i proponuję rozwiązania aby takie ciśnienie uzyskać.

Podczas lat praktyki, proponowane rozwiązania mogą skutecznie eliminować przyczyny braku wydajności ciśnienia hydrantów.

Jeśli po wykonaniu usługi są rzeczy które trzeba poprawić, informuję o tym zaraz po przeglądach, zanim wystawię jeszcze protokół.

Dlaczego tak?
Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy odbiór Straży Pożarnej hydrantu na jutro, za dwa dni, tydzień, czyli trzeba mieć już protokoły.
Niedawno został zrobiony pomiar wydajności i ciśnienia hydrantów, firma która wykonywała pomiary dostarczyła protokół, mówiąc że wydajność jest, ciśnienie jest, zakładamy więc że jest wszystko ok. Otwieramy protokół przed przyjściem Straży Pożarnej, a tam niespodzianka – negatywny wynik. Wydajność i ciśnienie jest, tylko że nie wystarczające.

Co tu robić? Trzeba wezwać jeszcze raz firmę na pomiar, ustalać czemu nie wyszedł pozytywny wynik, usunąć usterkę, zrobić pomiar jeszcze raz. To są dodatkowe czynności i pieniądze, a przede wszystkim stracony, czas.

Dzięki bieżącemu informowaniu o wynikach pomiarów, takich sytuacji staram się unikać, aby jak najszybciej wszystko zakończyło się sukcesem.

Badanie wydajności hydrantów zewnętrznych

Wykonujemy badania wydajności hydrantów zewnętrznych podziemnych, nadziemnych, oraz jednoczesny pomiar wydajności dwóch hydrantów.

Pomiar wydajności dwóch hydrantów zewnętrznych jednocześnie wymagane jest przepisami:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

Dla przypomnienia: 

Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego, przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:

1) dla hydrantu nadziemnego DN 80 — 10 dm3/s;

2) dla hydrantu nadziemnego DN 100 — 15 dm3/s;

3) dla hydrantu podziemnego DN 80 — 10 dm3/s;

4) dla hydrantu nadziemnego DN 80 na sieci, o której mowa w § 9 ust. 2 — 5 dm3/s.

Po zakończeniu wykonanych czynności wystawiamy odpowiedni protokół.

Pomiary wydajności hydrantów wykonujemy w Trójmieście, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Łebie, Helu, Władysławowie i na całym pomorzu.

Na życzenie klienta świadczymy również pomiary wydajności hydrantów o nietypowych porach, jak na przykład po północy.

Zapraszamy do kontaktu.