Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
Czy proszek gaśniczy jest skuteczny

Czy proszek gaśniczy jest skuteczny? Jak sprawdzić?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Przydatność proszków gaśniczych.

Proszki gaśnicze, jak każdy produkt, mają określony termin przydatności do użycia.

Termin przydatności do użycia w przypadku proszków ustala jego producent. Okres przydatności może się różnić dla proszków przechowywanych w różnych opakowaniach czy warunkach.

Czas przydatności proszku do użycia to czas, który pozwala by proszek zachował swoje dobre właściwości. Po upływie terminu przydatności proszku do użycia użytkownik może oddać proszek do przebadania w celu sprawdzenia jego przydatności.

Proszki gaśnicze muszą być wymieniane co 5 lat, jeśli producent gaśnic zawarł taką informację w dokumentacji dotyczącej gaśnic.

Właściwie to nie, ponieważ można przedłużyć okres użytkowania środka gaśniczego, którego termin przydatności upłynął i uzyskać na to potwierdzenie.

Czy proszek gaśniczy jest skuteczny?
Jak i po co właściwie mielibyśmy sprawdzać jakość proszku w gaśnicy?

Jeden z takich powodów to na przykład wymiany gaśnic. U jednego z obecnych kontrahentów gaśnice które miały jedynie odmalowany zbiornik sprzedawane były jako wymienione gaśnice, ze starym proszkiem w środku. Gaśnica więc świeci się jak nowa, a w środku 15-letni stary proszek. Po otwarciu widać od razu bryły, stary typ proszku itp., ale jak zbadać taki proszek?

Można by pomyśleć, żeby odesłać taką gaśnicę do producenta, który sprawdzi co prawda czy jego proszek znajduje się w gaśnicy, lecz nie przeprowadza badań w zakresie akredytacji.

Oprócz producentów gaśnic, oraz pracowników CNBOPu chyba niewiele osób wie, że środek gaśniczy, lub też jego próbkę można oddać do laboratorium CNBOPu w celu zbadania możliwości dalszego stosowania danego środka gaśniczego, gdy termin jego przydatności upłynął.

Takimi badaniami właśnie zajmuje się CNBOP, a samo badanie kosztuje około 1000zł.

Nie jest to jak widać tania sprawa i przy kilku sztukach gaśnic nie jest to opłacalne, ale jeśli firma ma 100-200szt., lub wątpliwości co do ciągle wymienianych gaśnic to już inna sprawa.

CNBOP bada proszek pod kątem jakości, według norm:

Zawartość wilgoci wg PN-EN 615:2009,

Odporność na zbrylanie wg PN-EN 615:2009.

Finalnie można stwierdzić 2 rzeczy; proszek nadaje się jeszcze do użytku przez około 1 rok, lub proszek nie nadaje się do użytku. W ostatnim przypadku mamy informację że gaśnica, która była na przykład wymieniona rok temu, jest niesprawna pod kątem gaszenia potencjalnego pożaru.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze