Czy proszek gaśniczy jest skuteczny

Czy proszek gaśniczy jest skuteczny? Jak sprawdzić?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Przydatność proszków gaśniczych.

Proszki gaśnicze, jak każdy produkt, mają określony termin przydatności do użycia.

Termin przydatności do użycia w przypadku proszków ustala jego producent. Okres przydatności może się różnić dla proszków przechowywanych w różnych opakowaniach czy warunkach.

Czas przydatności proszku do użycia to czas, który pozwala by proszek zachował swoje dobre właściwości. Po upływie terminu przydatności proszku do użycia użytkownik może oddać proszek do przebadania w celu sprawdzenia jego przydatności.

Proszki gaśnicze muszą być wymieniane co 5 lat, jeśli producent gaśnic zawarł taką informację w dokumentacji dotyczącej gaśnic.

Właściwie to nie, ponieważ można przedłużyć okres użytkowania środka gaśniczego, którego termin przydatności upłynął i uzyskać na to potwierdzenie.

Czy proszek gaśniczy jest skuteczny?
Jak i po co właściwie mielibyśmy sprawdzać jakość proszku w gaśnicy?

Jeden z takich powodów to na przykład wymiany gaśnic. U jednego z obecnych kontrahentów gaśnice które miały jedynie odmalowany zbiornik sprzedawane były jako wymienione gaśnice, ze starym proszkiem w środku. Gaśnica więc świeci się jak nowa, a w środku 15-letni stary proszek. Po otwarciu widać od razu bryły, stary typ proszku itp., ale jak zbadać taki proszek?

Można by pomyśleć, żeby odesłać taką gaśnicę do producenta, który sprawdzi co prawda czy jego proszek znajduje się w gaśnicy, lecz nie przeprowadza badań w zakresie akredytacji.

Oprócz producentów gaśnic, oraz pracowników CNBOPu chyba niewiele osób wie, że środek gaśniczy, lub też jego próbkę można oddać do laboratorium CNBOPu w celu zbadania możliwości dalszego stosowania danego środka gaśniczego, gdy termin jego przydatności upłynął.

Takimi badaniami właśnie zajmuje się CNBOP, a samo badanie kosztuje około 1000zł.

Nie jest to jak widać tania sprawa i przy kilku sztukach gaśnic nie jest to opłacalne, ale jeśli firma ma 100-200szt., lub wątpliwości co do ciągle wymienianych gaśnic to już inna sprawa.

CNBOP bada proszek pod kątem jakości, według norm:

Zawartość wilgoci wg PN-EN 615:2009,

Odporność na zbrylanie wg PN-EN 615:2009.

Finalnie można stwierdzić 2 rzeczy; proszek nadaje się jeszcze do użytku przez około 1 rok, lub proszek nie nadaje się do użytku. W ostatnim przypadku mamy informację że gaśnica, która była na przykład wymieniona rok temu, jest niesprawna pod kątem gaszenia potencjalnego pożaru.

gaśnicowy

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywam, historie klientów. Przybliżam nieco sekretów o pracy Pana gaśnicowego – jak często bywam nazywany.
Jestem także fanem zagadek, opowieści i książek.

Jeśli spodobała Ci się strona, będę wdzięczny jeśli polubisz na facebooku:

Każdy komentarz, pytanie jest dla mnie inspiracją do pisania nowych artykułów, oraz ich uzupełnienia, więc pisz śmiało! W komentarzu, mailem, na facebooku.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Albo po prostu mnie odwiedź

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze