Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
Ważność gaśnicy

Ważność gaśnicy

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Mając na myśli ważność gaśnicy myślimy zwykle o okresie jej przydatności do użycia, terminie przydatności, dacie do spożycia, ups.. użycia 🙂

Jak niemal wszystkie produkty gaśnica również ma swój termin ważności.

Dla przykładu, posłużymy się tutaj najpopularniejszą gaśnicą w Polsce: 6kg gaśnica proszkowa.

Uproszczając. ważność gaśnicy określona jest na 5 lat, w przypadku gaśnic większości producentów w Polsce, aczkolwiek są od tego wyjątki. Po takim 5-letnim okresie gaśnica powinna przejść remont. W tym przypadku remont obejmuje: wymianę proszku, rewizję wewnętrzną gaśnicy, w niektórych przypadkach dozór zbiornika przez UDT, a także co niektórzy konserwatorzy praktykują, malowanie zbiornika, żeby zatuszować korozję 😐

Chcąc przedłużyć ważność gaśnicy po 5 latach, na kolejne 5 lat, koszty remontu wynoszą:

  • wymiana proszku 6 kg : od 40-60zł w zależności od producenta gaśnicy, oraz jakiego proszku używa, koszt zawiera opróżnienie gaśnicy z proszku oraz wtłoczenie nowego, napełnienie ponownie ciśnieniem,
  • rewizja wewnętrzna gaśnicy obejmuje ocenę zbiornika od wewnątrz, połączeń, zabezpieczeń – ok 20zł,
  • część producentów gaśnic wymaga również dozoru/legalizacji zbiornika gaśnicy co 5 lat, co zwiększa koszt remontu o ok. 30zł.

Podsumowując co 5 lat, aby przedłużyć ważność gaśnicy trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 90-120zł.

Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na dwie bardzo ważne rzeczy:

Pierwsza z nich to tzw. “wymiana gaśnicy” – zamiast remontu po 5 latach, gaśnicę się “wymienia”. Często można spotkać takie oferty w niektórych cennikach jak wymiana gaśnicy proszkowej 6kg w cenie np. 40-60zł. I tutaj muszę przestrzec.

Nie ma w żadnych przepisach, normach, rozporządzeniach dotyczących gaśnic czegoś takiego jak wymiana gaśnicy. Wymiana gaśnicy z którą się spotykamy pod tym pojęciem wygląda tak: Gaśnica, która ma ok 10-15 lat, jest odmalowana, aby przykryć rdzę i to wszystko. Wciąż ma stary proszek, wciąż koroduje.

Tak wymieniona gaśnica często jest prezentowana przez firmy ppoż., które praktykują taką wymianę jako “nowa, wymieniona, z nowym proszkiem”.
Jest to nierealne ponieważ koszt samej wymiany proszku to ok 40-60zł, do tego dochodzi czas wymiany proszku, wtłoczenie nowego, wypuszczenie i nabicie na nowo ciśnienia  

Oferty “wymiany” gaśnic należy więc strzec się jak ognia.
Widząc przed nami w cenniku ofertę “wymiany gaśnic” mamy niemal 100% pewność, że jesteśmy mówiąc wprost oszukiwani.

Druga i najważniejsza rzecz, o której należy wspomnieć jest taka, że jest jeden producent gaśnic w Polsce, którego gaśnice mają ważność – 20 lat, jako jedyny ma na to potwierdzenie badaniami.

Odchodzą więc co 5-letnie ogromne koszty remontów, które wynoszą niemal tyle co nowa gaśnica. 

Zatem gdy kończy się 5-letni okres ważności gaśnicy, najlepiej wyrzucić taką starą gaśnicę, a zamiast tego zakupić nową gaśnicę z okresem 20-letniej ważności, co jest najbardziej opłacalne i co często rekomendujemy.

Data ważności gaśnicy

Data ważności gaśnicy znajduje się na etykiecie gaśnicy. No może nie tyle co data ważności gaśnicy, ale data produkcji, do tej daty dodajemy 5 lat i mamy datę ważności gaśnicy.

Data ta powinna się znajdować na każdej etykiecie gaśnicy, taki wymóg jest ustanowiony przepisami. W praktyce jednak spotykamy się z gaśnicami właśnie po “wymianie” które nie mają daty produkcji, certyfikatu dopuszczenia – gaśnicę taką należy zwrócić konserwatorowi, którego dane są na kontrolce gaśnicy, ponieważ taka gaśnica nie ma dopuszczenia do stosowania i do użycia.

Termin ważności gaśnicy proszkowej

Częste pytanie, które słyszymy, to; jaki jest termin ważności gaśnicy proszkowej. Powyżej podałem właśnie taki przykład na gaśnicy proszkowej. Najpopularniejsza z nich to 6kg.

Streszczając termin ważności gaśnicy proszkowej to 5 lat, większości producentów gaśnic. Po takim terminie należy wykonać remont, lub zakupić nową, producenta którego termin ważności gaśnic wynosi 20 lat, co zawsze rekomendujemy, gdyż odchodzą 5-letnie ogromne koszty remontów, w celu dopuszczenia ich na kolejne 5 lat.

 

Mało tego, gaśnica producenta który dopuszcza swoje wyroby na 20 lat, ma w swojej ofercie najwyższą skuteczność gaśniczą: 55A 233B.

Co to jest skuteczność gaśnicza można przeczytać tutaj.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
5 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze