Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Ważność gaśnicy

Ważność gaśnicy

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Mając na myśli ważność gaśnicy myślimy zwykle o okresie jej przydatności do użycia, terminie przydatności, dacie do spożycia, ups.. użycia 🙂

Jak niemal wszystkie produkty gaśnica również ma swój termin ważności.

Dla przykładu, posłużymy się tutaj najpopularniejszą gaśnicą w Polsce: 6kg gaśnica proszkowa.

Uproszczając. ważność gaśnicy określona jest na 5 lat, w przypadku gaśnic większości producentów w Polsce, aczkolwiek są od tego wyjątki. Po takim 5-letnim okresie gaśnica powinna przejść remont. W tym przypadku remont obejmuje: wymianę proszku, rewizję wewnętrzną gaśnicy, w niektórych przypadkach dozór zbiornika przez UDT, a także co niektórzy konserwatorzy praktykują, malowanie zbiornika, żeby zatuszować korozję 😐

Chcąc przedłużyć ważność gaśnicy po 5 latach, na kolejne 5 lat, koszty remontu wynoszą:

  • wymiana proszku 6 kg : od 40-60zł w zależności od producenta gaśnicy, oraz jakiego proszku używa, koszt zawiera opróżnienie gaśnicy z proszku oraz wtłoczenie nowego, napełnienie ponownie ciśnieniem,
  • rewizja wewnętrzna gaśnicy obejmuje ocenę zbiornika od wewnątrz, połączeń, zabezpieczeń – ok 20zł,
  • część producentów gaśnic wymaga również dozoru/legalizacji zbiornika gaśnicy co 5 lat, co zwiększa koszt remontu o ok. 30zł.

Podsumowując co 5 lat, aby przedłużyć ważność gaśnicy trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 90-120zł.

Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na dwie bardzo ważne rzeczy:

Pierwsza z nich to tzw. “wymiana gaśnicy” – zamiast remontu po 5 latach, gaśnicę się “wymienia”. Często można spotkać takie oferty w niektórych cennikach jak wymiana gaśnicy proszkowej 6kg w cenie np. 40-60zł. I tutaj muszę przestrzec.

Nie ma w żadnych przepisach, normach, rozporządzeniach dotyczących gaśnic czegoś takiego jak wymiana gaśnicy. Wymiana gaśnicy z którą się spotykamy pod tym pojęciem wygląda tak: Gaśnica, która ma ok 10-15 lat, jest odmalowana, aby przykryć rdzę i to wszystko. Wciąż ma stary proszek, wciąż koroduje.

Tak wymieniona gaśnica często jest prezentowana przez firmy ppoż., które praktykują taką wymianę jako “nowa, wymieniona, z nowym proszkiem”.
Jest to nierealne ponieważ koszt samej wymiany proszku to ok 40-60zł, do tego dochodzi czas wymiany proszku, wtłoczenie nowego, wypuszczenie i nabicie na nowo ciśnienia  

Oferty “wymiany” gaśnic należy więc strzec się jak ognia.
Widząc przed nami w cenniku ofertę “wymiany gaśnic” mamy niemal 100% pewność, że jesteśmy mówiąc wprost oszukiwani.

Druga i najważniejsza rzecz, o której należy wspomnieć jest taka, że jest jeden producent gaśnic w Polsce, którego gaśnice mają ważność – 20 lat, jako jedyny ma na to potwierdzenie badaniami.

Odchodzą więc co 5-letnie ogromne koszty remontów, które wynoszą niemal tyle co nowa gaśnica. 

Zatem gdy kończy się 5-letni okres ważności gaśnicy, najlepiej wyrzucić taką starą gaśnicę, a zamiast tego zakupić nową gaśnicę z okresem 20-letniej ważności, co jest najbardziej opłacalne i co często rekomendujemy.

Data ważności gaśnicy

Data ważności gaśnicy znajduje się na etykiecie gaśnicy. No może nie tyle co data ważności gaśnicy, ale data produkcji, do tej daty dodajemy 5 lat i mamy datę ważności gaśnicy.

Data ta powinna się znajdować na każdej etykiecie gaśnicy, taki wymóg jest ustanowiony przepisami. W praktyce jednak spotykamy się z gaśnicami właśnie po “wymianie” które nie mają daty produkcji, certyfikatu dopuszczenia – gaśnicę taką należy zwrócić konserwatorowi, którego dane są na kontrolce gaśnicy, ponieważ taka gaśnica nie ma dopuszczenia do stosowania i do użycia.

Termin ważności gaśnicy proszkowej

Częste pytanie, które słyszymy, to; jaki jest termin ważności gaśnicy proszkowej. Powyżej podałem właśnie taki przykład na gaśnicy proszkowej. Najpopularniejsza z nich to 6kg.

Streszczając termin ważności gaśnicy proszkowej to 5 lat, większości producentów gaśnic. Po takim terminie należy wykonać remont, lub zakupić nową, producenta którego termin ważności gaśnic wynosi 20 lat, co zawsze rekomendujemy, gdyż odchodzą 5-letnie ogromne koszty remontów, w celu dopuszczenia ich na kolejne 5 lat.

 

Mało tego, gaśnica producenta który dopuszcza swoje wyroby na 20 lat, ma w swojej ofercie najwyższą skuteczność gaśniczą: 55A 233B.

Co to jest skuteczność gaśnicza można przeczytać tutaj.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze posty

Od kilku lat już dzielę się swoją wiedzą, umieszczam porady, odpowiadam na Wasze wiadomości.
To wszystko zupełnie za darmo.
 Jeśli uważasz informacje na stronie za pomocne lub chcesz mnie wesprzeć, będę bardzo wdzięczny!
 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
5 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze