Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

czy przeglądać dodatkowe gaśnice

Znalazła się dodatkowa gaśnica – czy trzeba przeglądać?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Czy przeglądać dodatkowe gaśnice jeśli ich nie potrzebujemy?

Podczas porządków w firmie udało się znaleźć 2 gaśnice, które zaginęły przed laty.

Gdzieś w sklepie, zapodziała się gaśnica kilka lat temu i po 5 latach się znalazła.

W wymogach wyposażenia biura były 2 gaśnice, a zakupione zostały 4 sztuki.

Teoretycznie ich nie potrzebujemy, ponieważ jest już obecnie zapewniona wymagana ilość zgodnie z prawem. Czy trzeba więc w takich sytuacjach te dodatkowe gaśnice również porzeglądać?

Co mówią przepisy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.):

Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.

Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Więc trzeba czy nie?

Wnioski jakie nasuwają się z powyższego Rozporządzenia mówią o tym, iż gaśnice jak i cały sprzęt przeciwpożarowy znajdujący się w obiekcie powinien być poddany przeglądom raz w roku, precyzując – co najmniej raz w roku.

Czyli wszystkie gaśnice, które się znalazły, pojawiły od czasu poprzedniego przeglądu, a jakie obecnie znajdują się w obiekcie powinny zostać poddane przeglądom. Nie ma znaczenia to że jest ich nadmiar, że mniejsza ilość gaśnic spełnia przepisy o dopuszczeniu obiektu do użytkowania i mogłoby nie być tych dodatkowych gaśnic. Najważniejsze jest to, że jeśli już są to trzeba wszystkie sprawdzić.

A jak jest w praktyce?

Mieliśmy taką sytuację w jednej z firm, że ktoś z zaopatrzenia kupił więcej gaśnic niż wymagają tego przepisy, a następnie mówił, że to są właściwie dodatkowe gaśnice, żeby poprawić własne bezpieczeństwo, ale nie trzeba ich przeglądać bo to są dodatkowe.

Zdarza się czasami, że gaśnic przybywa z roku na rok, a pracownicy nie wiedzą dlaczego, po prostu ich przybywa, nie wiadomo kto je kupił, skąd się wzięły, ale są. W jednym z centrów handlowych pojawił nowy sklep, z wymaganych 2 gaśnic w jakie był zaopatrzony zrobiło się 5 gaśnic. Po krótkim dochodzeniu, czyli telefonie wykonanym przez kierownika do szefa okazało się, że gaśnice przybyły z likwidowanego sklepu w innym mieście. I tu znowu padło pytanie: czy trzeba wszystkie gaśnice przeglądać skoro te dodatkowe wzięto z innego sklepu?

Odpowiedź brzmi: tak, wszystkie urządzenia przeciwpożarowe jakimi są np. czujki, przyciski alarmowe, centrale, hydranty i gaśnice, dodatkowe czy nie powinny być poddane corocznym przeglądom.

Dlaczego wszystkie skoro te 3 dodatkowe gaśnice to jak stwierdził kierownik “dodatek”?

Odpowiedź jest bardzo banalna. Najlepiej zobrazuje to poniższy przykład:
załóżmy że pali się w sklepie o którym było wyżej, znajduje się w nim teraz 5 gaśnic, jedne były przeglądane, inne nie, szef sklepu nie chciał żeby zrobiono przegląd 3 dodatkowych gaśnic.

Konsekwencje tego są takie, że w czasie pożaru nie wiadomo jakich gaśnic użyć. Nietrudno się domyślić, że chwytając gaśnice które nie miały przeglądu, mogą nie zadziałać, może w nich brakować ciśnienia, mieć uszkodzony zbiornik. Więc nie dość że jest pożar i pali się, to sama gaśnica stwarza zagrożenie dla użytkownika obsługującego taką gaśnicę, a ostatnie co chcemy to stanąć przed źródłem pożaru uruchamiając gaśnicę, która okazuje się że nie działa.

W sytuacji zagrożenia, oraz bardzo szybko rosnącego źródła ognia nikt nie ma czasu szukać i analizować, które gaśnice były przeglądane, a które nie, każda musi zadziałać w przypadku powstania zdarzenia pożarowego.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze posty

Od kilku lat już dzielę się swoją wiedzą, umieszczam porady, odpowiadam na Wasze wiadomości.
To wszystko zupełnie za darmo.
 Jeśli uważasz informacje na stronie za pomocne lub chcesz mnie wesprzeć, będę bardzo wdzięczny!
 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze