jak obliczyć wydajność hydrantu zewnętrznego

Jak obliczyć wydajność hydrantu zewnętrznego ?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Jak obliczyć wydajność hydrantu zewnętrznego ?

Wydajność hydrantu zewnętrznego można obliczyć posiadając odpowiedni manometr wskazujący ciśnienie dynamiczne, czyli przy wypływie wody, oraz znając współczynnik K dyszy przez którą przepływa woda.

Oczywiście są przyrządy, które posiadają wbudowany już moduł obliczeniowy, pokazujący na bieżąco wydajność hydrantu.

Co jeśli jednak nie mamy takiego pod ręką, a jedynie zwykły manometr? Lub co najczęściej nam się zdarza: oddajemy do skalibrowania przepływomierz elektroniczny i podpieramy się zwykłym manometrem podczas badania dwóch hydrantów jednocześnie. Właśnie tutaj przychodzę z pomocą i kalkulatorem 🙂

 

Urządzenie posiada manometr, oraz wymienne dysze, o określonym parametrze K.

Współczynnik K podany jest dla każdego rodzaju dyszy.

Przykładowo, gdy wydajność hydrantu zewnętrznego DN80 powinna równać się co najmniej Q=5dm3/s to współczynnik K nie może być mniejszy niż K=300.

Ponieważ żeby spełnić warunek Q=5dm3/s, musi być ciśnienie dynamiczne co najmniej 1 bar. Według wzoru K• √p(bar) =Q(l/min).
K=300, ciśnienie dynamiczne p = 1 bar, podstawiając więc do wzoru 300•√1=300 l/min, podzielić na 60s, wychodzi nam 5 l/s=5dm3/s.

Dlatego dysza wylotowa jest badana pod kątem odpowiedniego współczynnika K, gdyby miała za mały parametr K np. 295, to przy ciśnieniu minimalnym 1bar dla Q=5dm3/s, jaki powinien uzyskać hydrant zewnętrzny, wydajność nie wskazywałaby odpowiednich wartości.
Przykład: 295•√1=295 / 60 = 4,92dm3/s.

Nie można więc użyć do obliczania wydajności hydrantu zewnętrznego dowolnej dyszy jaka jest pod ręką, na przykład od hydrantu wewnętrznego 52, stosując przełącznik redukcyjny do hydrantu 75/52.
Można by ją było podczepić, ale ponieważ ma nieodpowiedni współczynnik K, wydajność nie będzie wskazywała prawidłowych wartości.
Ponadto jej przekrój jest tak mały, że drobny osad, odrywający się z rur podczas badania ciśnienia, jak kawałki rdzy, kamienia może zatkać otwór wylotowy, dlatego potrzeba dyszy o odpowiednim współczynniku K.

Idealny parametr K dla hydrantów zewnętrznych powinien równać się:

HZ DN80 – dla wydajności 5 dm3/s – K=300

HZ DN80 – dla wydajności 10 dm3/s – K=~424.2641

HZ DN100 – dla wydajności 15 dm3/s – K=~636.3961

HZ DN150 – dla wydajności 20 dm3/s – K=~848.5281

Poniżej prezentuję kalkulator jak obliczyć wydajność hydrantu zewnętrznego znając parametr K, który posiadają odpowiednie dysze pomiarowe dwóch wiodących na polskim rynku producentów urządzeń do pomiarów hydrantów zewnętrznych.

Do wyboru w kalkulatorze są podobne dysze np. DN 25 oraz DP 26, ponieważ każdy z producentów ma inną, jednak parametr K dla każdej z nich jest bardzo podobny, różni się ułamkiem setnym.

Kalkulator ułatwia obliczenie wydajności hydrantu zewnętrznego, gdy nie mamy elektronicznego przepływomierza, a jedynie manometr:

Kalkulator obliczania wydajności hydrantu zewnętrznego.

Poniżej możesz obliczyć wydajność hydrantu posiadając współczynnik K oraz podając ciśnienie dynamiczne (przy wypływie).

Jeśli macie pomysły co usprawnić w kalkulatorze, co ulepszyć, lub co jeszcze ma obliczać, piszcie śmiało w komentarzu na stronie, na FB, lub na maila.

gaśnicowy

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywam, historie klientów. Przybliżam nieco sekretów o pracy Pana gaśnicowego – jak często bywam nazywany.
Jestem także fanem zagadek, opowieści i książek.

Jeśli spodobała Ci się strona, będę wdzięczny jeśli polubisz na facebooku:

Każdy komentarz, pytanie jest dla mnie inspiracją do pisania nowych artykułów, oraz ich uzupełnienia, więc pisz śmiało! W komentarzu, mailem, na facebooku.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze