Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
hydrant wew

Wydajność hydrantu wewnętrznego

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Gdy mówi się o wydajności hydrantu to mowa o ilości wypływającej wody na sekundę. Są trzy podstawowe parametry, których używa się podczas pomiarów wydajności hydrantu.

Ciśnienie statyczne – to te, które znajduje się w sieci hydrantowej, gdy woda stoi.

Ciśnienie dynamiczne – podczas poboru (wypływu) wody.

Wydajność – ilość wody, która wypływa z hydrantu podczas jednej sekundy, przy ciśnieniu dynamicznym, czyli przy otwartej prądownicy.

Hydranty wewnętrzne to takie, które znajdują się wewnątrz budynków; hoteli, hal magazynowych, produkcyjnych, galerii handlowych, szpitali oraz wielu wielu innych obiektów. Wystarczy rozejrzeć się w każdym większym obiekcie, którym jesteśmy, a znajdziemy co najmniej jeden w zasięgu wzroku, jeśli zasięg naszych oczu obejmuje co najmniej 30m, bo właśnie w takich odległościach od siebie powinny być umieszczane hydranty, są też 20m, ale najczęściej spotykanym jest właśnie 30m. Ekonomiczniej jest wstawić w korytarzu 60m, dwa 30m hydranty, niż trzy 20m.

Chociaż praktyka pokazuje, że podczas pożarów hydranty są rzadko używane, to jednak są bardzo skutecznym środkiem do walki z pożarem. Jeden z ostatnich świeżych przypadków, które miałem, to właśnie użycie hydrantu, po gaśnicy, która nie dała rady ugasić tak dużego ognia załatwiło sprawę.

Jedną z przyczyn dla których hydranty wewnętrzne są pomijane, jest brak wiedzy o możliwości gaszenia. Często gdy jadę zabrać gaśnice do napełnienia po incydencie pożarowym, słyszę: “Nie wiedziałem/am że mogę używać hydrantu”, “nie szkolili nas”, “nikt mi nie powiedział, że można”, “myślałem/myślałam że tylko straż może używać”. Tu już pole do lepszego przeszkolenia pracowników przez BHPowców.

Wydajność hydrantu wewnętrznego powinna być spełniona dla każdego hydrantu oddzielnie. Najgorzej ma się to zwykle na wyższych kondygnacjach, jak III piętro, IV piętro. Przy źle zaprojektowanej instalacji, już na tych kondygnacjach nie wychodzi odpowiednia wydajność, a co dopiero gdy kondygnacji jest 10 albo więcej? Modernizacja takiej instalacji jest niezwykle kosztowna.

Wróćmy jednak do wydajności hydrantów wewnętrznych.

Wydajność hydrantów wewnętrznych

Wydajność hydrantów wewnętrznych określona jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

§ 22. Wydajność poboru wody, ciśnienie na zaworze wody

1. Minimalna wydajność poboru wody mierzona na wylocie prądownicy wynosi:
1) dla hydrantu 25 – 1,0 dm3/s;
2) dla hydrantu 33 – 1,5 dm3/s;
3) dla hydrantu 52 – 2,5 dm3/s;
4) dla zaworu 52 – 2,5 dm3/s.

2. Ciśnienie na zaworze odcinającym hydrantu wewnętrznego powinno zapewniać wydajność określoną w ust. 1 dla danego rodzaju hydrantu wewnętrznego, z uwzględnieniem zastosowanej średnicy dyszy prądownicy, i być nie mniejsze niż 0,2 MPa.

3. Ciśnienie na zaworze 52, położonym najniekorzystniej ze względu na wysokość i opory hydrauliczne, dla wydajności określonej w ust. 1 pkt 4, nie powinno być mniejsze niż 0,2 MPa.

4. Maksymalne ciśnienie robocze w instalacji wodociągowej przeciwpożarowej na zaworze odcinającym nie powinno przekraczać 1,2 MPa, przy czym na zaworze 52 i zaworach odcinających hydrantów 33 oraz hydrantów 52 nie powinno przekraczać 0,7 MPa.

Przybliżę nieco te 4 punkty:
Punkt 1: wydaje się oczywisty, takie są po prostu normy, nie ma co zbędnie tego rozwijać.

Punkt 2 i 3: Ciśnienie w sieci, przy wypływie wody nie powinno być mniejsze niż 0,2MPa. Zwykle w sieci hydrantowej jest większe od 0,25MPa do nawet 0,6MPa, lecz przy wypływie aby uzyskać wydajność z pkt. 1 nie może być mniejsze niż 0,2MPa.

Punkt 4: Maksymalne ciśnienie 1,2MPa oraz 0,7MPa, ponieważ wyższe może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, ze względu choćby na siłę odrzutu. Tracąc z rąk wąż 52, gdy na przykład upadnie na ziemię, a swoim strumieniem trafi kogoś w głowę, może się to skończyć tragicznie.

Wydajność hydrantu 25

Wydajność dla hydrantu 25 wynosi 1 dm3/s; czyli 60l/min, przy ciśnieniu dynamicznym, czyli podczas poboru wody nie mniejszym niż 0,2 MPa.

Obecnie występują w wersji z wężem półsztywnym, dlatego żeby się nie zaginał, kolejnym jego plusem jest to, że nie trzeba go rozwijać całego do gaszenia pożaru.

Wydajność hydrantu 52

Wydajność dla hydrantu 52 wynosi 2,5 dm3/s; inaczej 150l/min, przy ciśnieniu podczas poboru wody nie mniejszym niż 0,2 MPa. 

W skrócie hydranty te są montowane w halach, magazynach, budynkach przemysłowych, występują z wężem płasko-składanym, zawinięty w hydrancie jest najczęściej w rolkę, lub harmonijkę. Węże hydrantowe 52 nie występują jako półsztywne, ponieważ zajmowałyby miejsce od podłogi do sufitu, nawinięte na bęben w szafce hydrantowej, no raczej nie byłaby to szafka, a szafa…

Hydrant 33 wydajność

Wydajność hydrantu 33 to 1,5 dm3/s, 90l/s. Tak jak wcześniej – aby taką wydajność uzyskać, ciśnienie dynamiczne nie może być mniejsze niż 0,2MPa.

Najczęściej stosowane te hydranty są w garażach. Chociaż zdarzało mi się spotkać je na magazynach, halach przemysłowych, sklepach wielkopowierzchniowych. Posiadają wąż półsztywny, nawinięty na bęben, który się trudno zagiąć.

Oferujemy przeglądy, badania wydajności oraz ciśnienia hydrantów wewnętrznych jak i zewnętrznych. Podczas braku wydajności informujemy o tym na bieżąco, oraz doradzamy co trzeba zrobić, aby wyszła odpowiednia wydajność. Wszelkie informacje przekazujemy od razu – nikt nie chce chyba sytuacji, gdy przegląd jest wykonany, myśląc że wszystko gra otrzymujemy protokół, a Strażak kilka dni później nas informuje że brakuje wydajności lub też hydrant jest niesprawny.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze