Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,

721 815 708

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas.
tel. 721 815 708

przegląd gaśnic podstawa prawna

Przegląd gaśnic podstawa prawna

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Podstawa prawna regulująca przeglądy ppoż

Konieczność przeglądów urządzeń przeciwpożarowych czyli nie tylko gaśnic, ale również hydrantów, czujek itp., jak również częstotliwość ich sprawdzania reguluje przede wszystkim:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Dlaczego przede wszystkim? Ponieważ znajdują się tam dwie istotne informacje. Najpierw przybliżę paragraf oraz punkty które o tym mówią.

§3

  1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.
  1. Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.
  1. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
  1. Węże stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych powinny być raz na 5 lat poddawane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze, zgodnie z Polską Normą dotyczącą konserwacji hydrantów wewnętrznych.

Przegląd gaśnic podstawa prawna

Pierwsza istotna informacja mówi o tym, że kontrolować gaśnice należy nie rzadziej niż raz w roku. Widzimy zatem, że gaśnice trzeba przeglądać co najmniej raz w roku, ale w Polsce występują też gaśnice, które producent zaleca sprawdzać częściej niż raz w roku i to tym w powyższym Rozporządzeniu mówi zdanie “czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta”.

Konieczność przeglądów gaśnic częściej niż raz w roku wymagają producenci gaśnic niektórych typów. Taka informacja znajduje się w dokumentacji technicznej producenta. Co ciekawe częstotliwość przeglądów gaśnic, może też zwiększyć BHPowiec w firmie. On również decyduje co jaki czas powinny być przeprowadzane przeglądy ppoż, biorąc pod uwagę zagrożenie jakie jest w obiekcie.

Przykładowo, w biurze, salonie, sklepie, gaśnice najczęściej przeglądane są raz w roku. Co innego, gdy jest to zakład produkcyjny gdzie panuje wysoka temperatura, istnieje znacznie większe ryzyko pożaru, jeśli na przykład niektóre maszyny chodzą 24 godziny na dobę. Biorąc pod uwagę czynniki ryzyka w miejscu pracy należy więc również rozważyć częstotliwość okresowych przeglądów sprzętu ppoż.

Od kilku lat już dzielę się swoją wiedzą, umieszczam porady, odpowiadam na Wasze wiadomości.
To wszystko zupełnie za darmo.
 Jeśli uważasz informacje na stronie za pomocne lub chcesz mnie wesprzeć, będę bardzo wdzięczny!
 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
2 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze