Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
zabójcze ciśnienie w hydrancie

Zabójcze ciśnienie w hydrancie

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Ciśnienie w hydrancie może by naprawdę zabójcze

Najpierw nieco o samym ciśnieniu.

Żeby lepiej zobrazować jakie jest przykładowe ciśnienie w oponie, butli gazowej, gaśnicy, w sieci wodociągowej czy też szampanie zapraszam do ciekawostek ppoż.

Tutaj będzie o przeglądzie hydrantu, ale nie zwykłym przeglądzie którego co roku robię setki. To było badanie ciśnienia, którego pewnie długo nie zapomnę, a który zdarzył mi się jeden raz w ciągu ponad 16-letniej kariery przeglądów ppoż. Widziałem też jak ciśnienie w hydrancie zewnętrznym może być niemal zabójcze w połączeniu z brakiem rozwagi.

To miał być standardowy, coroczny przegląd...

Przyjechałem na pomiar wydajności i ciśnienia sieci hydrantowej w jednym z obiektów które obsługujemy. Wszystko zapakowane, sprzęt jest, urządzenie pomiarowe również, zapasowe też. Dojeżdżam na miejsce, wypakowuję wszystko z samochodu, zabieram ze sobą. Wchodzę do budynku, daję jeszcze znać że przyjechałem na pomiary i idę robić swoje.

Stanąłem naprzeciw hydrantu, już tutaj widać było że coś tu nie gra.. Zacieki pod hydrantem, wyłamana szybka za którą znajduje się kluczyk. Otwieram drzwiczki, a w środku wąż hydrantowy, nieco zsunięty z bębna na którym powinien być. Sprawdzam dalej, końcówka prądownicy przez którą wylatuje woda – wyłamana, prądownica połamana..   

Tak wygląda dobra:prądownica hydrantowa

A tak wygląda uszkodzona:

Co tu się wydarzyło… zostawię to pytanie na później, gdy skończę badanie ciśnienia.

Podłączam swój sprzęt pomiarowy, przykręcam, łączę końcówki węża, włączam program serwisowy, odkręcam wodę i… coś się chyba zepsuło. Miernik wskazuje ciśnienie ponad 12 bar, dochodzące momentami do 13bar! To dwa razy więcej niż dopuszczalne w sieci wodociągowej! To musi być błąd.. na pewno błąd… Zakładam w tym momencie, że miernik zwariował, spróbuję jednak zbadać ciśnienie może się unormuje, a jak nie, to zresetuję przyrząd i jeszcze raz zrobię pomiar.

Wszystko gotowe, woda odkręcona, przekręcam dźwignię w swoim przyrządzie żeby zbadać wydajność i ciśnienie przy wypływie wody z węża. 

Chlap, chlust!

Beczkę na wodę którą mam ze sobą nieco odrzuciło, ciśnienie cofnęło strumień wody przez otwór w beczce do którego jeszcze przed chwilą wlatywała, skutecznie ochlapując wszystko dookoła włącznie ze mną. Czyli jednak… urządzenie może wskazywać rzeczywiście tak wysokie ciśnienie.

Nie wierzyłem własnym oczom, zwinąłem sprzęt, żeby dla pewności zmierzyć jeszcze raz innym przyrządem, aby wykluczyć błąd urządzenia.

Podłączam urządzenie nr 2, ale wskazuje niemal identyczne wartości! Ciśnienie w sieci hydrantowej sięgało niemal 13bar! To o wiele więcej niż do tej pory widziałem w życiu.

Czas wezwać hydraulików

Przyjechała ekipa, która montowała całą instalację hydrantową, założyli swój miernik i monitorowali przez kilka tygodni. Mimo że ciśnienie nie urosło już tak bardzo jak wtedy, pomiar wskazywał okolice 6 barów, czyli maksymalna dopuszczalną w sieci wodociągowej. Dlaczego tak duże, gdy w całym mieście nie przekracza 4 barów? Tego się nie dowiedziałem. Niestety nie znaleźli też przyczyny tej usterki.

Na początku nie chcieli mi wierzyć gdy im opowiedziałem co się stało i jakie jest ciśnienie. W sumie im się nie dziwię, gdybym tego nie doświadczył, pewnie też bym nie uwierzył, podobnie jak kierownictwo Wodociągów i ekipa montująca instalację hydrantową.

Co mogło złożyć się na tak wysokie ciśnienie, nikt nie był w stanie odpowiedzieć, ani Przedsiębiorstwo Wodociągowe, ani ekipa montażowa, a mi tylko pozostało przypuszczać dlaczego tak bardzo wzrosło ciśnienie.

Zagrożenie jakie niesie za wysokie ciśnienie

ciśnienie w hydrancie zewnętrznym

Żeby uzmysłowić nieco, jak duże zagrożenie może nieść takie ciśnienie w instalacji wodociągowej podam kilka przykładów których osobiście doświadczyłem.

  1. Już ciśnienie dochodzące do okolic 6bar w jednym z obiektów które przeglądałem, wyrwało wszystkie wężyki od spłuczek toaletowych. Stało się tak dlatego, ponieważ ekipa podczas montażu wybrała nieodpowiednie elementy, które nie miały atestu na tak duże ciśnienie.
  1. Podobna historia zdarzyła się w jednym z ośrodków wczasowych, gdy świeżo wybudowany obiekt zalał się wodą raptem kilka miesięcy po oddaniu go do użytku. Podobnie jak wcześniej ekipa budowlana prawdopodobnie przyoszczędziła na zaworach w brodzikach, co było przyczyną zalania parteru, oraz kosztownego remontu. Skończyło się batalią sądową o odszkodowanie od firmy budowlanej.
  1. Podczas badania zewnętrznego hydrantu w innym obiekcie, wystrzeliły mocowania węża przyłączonego do instalacji hydrantowej, o czym usłyszałem od konserwatora który był ze mną przy pomiarze, zdarza się to podobno nagminnie. Dzieje się tak ponieważ uruchamia się co jakiś czas pompa przy spadku ciśnienia i tłoczy do sieci wodociągowej maksymalne dopuszczalne ciśnienie.
  1. Tym razem instalacja wodociągowa na sieci pożarowej w firmie generuje 9bar, tak aby zasilić najodleglejsze miejsca w na całym terenie. Po uruchomieniu pompy konserwator podchodzi ze mną do hydrantu. Odkręcam głowicę hydrantu aby hydrant napełnić wodą oraz sprawdzić wydajność. W tym momencie konserwator podchodzi do korka/pokrywy z drugiej strony hydrantu i… pokrywa wystrzeliła tuż przed twarzą tego Pana.. wyłamały się zęby które trzymały korek.. Dlatego na każdym szkoleniu można usłyszeć aby nie być na linii prostej czegokolwiek co może się oderwać, czy to w hydrancie, czy sprawdzając ciśnienie w butli która ma manometr czyli wskaźnik ciśnienia.
Tak wygląda przykładowa pokrywa nasady hydrantu zewnętrznego nadziemnego:
pokrywa nasady

Ostrożnie z ciśnieniem, może być zabójcze!

hydrant zewnetrzny otwarty

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze