Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
Wymiana gaśnic za 10zł

Wymiana gaśnic za 10zł !

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Czy wymiana gaśnic za 10zł jest możliwa?

Strasznie clickbaitowy tytuł, wiem wiem, dlatego że do absurdu sprowadzają się czasami ceny wymiany gaśnic, które do mnie docierają.

Nie wymieniamy 6kg gaśnic za 10zł, ale pokażę co oznacza wymiana gaśnic za 10-40zł i jak można pozbyć się raz na zawsze potrzeby wymiany/remontu gaśnic.

Opiszę na co uważać, widząc pozycję w cenniku wymiana gaśnic, przykładowo za 10-40zł.

O czym muszę wspomnieć na początku, to nie ma czegoś takiego jak wymiana gaśnicy w polskim prawie, jak i nie znajdziemy takiego terminu w żadnym Rozporządzeniu mówiącym o przeglądach i konserwacji gaśnic, remontach, badaniu okresowym zbiorników itp.

Wymiana gaśnic wzięła się stąd, że niektórzy producenci gaśnic wymagają, aby środek gaśniczy był wymieniany co 5 lat, bo po takim właśnie czasie traci swoją skuteczność gaszenia. W gaśnicy proszkowej proces ten wygląda tak, że trzeba wysypać cały proszek i wtłoczyć nowy.

Remont jak i wymianę gaśnic należy rozumieć jako jedno pojęcie. Ponieważ remont dotyczy tej samej czynności, której wymiana gaśnicy – uzupełnienie nowym proszkiem co 5 lat.

Kto sprawdzi co kryje się w takiej gaśnicy, którą dostajemy jako “wymieniona” oprócz firmy ppoż. która wymieniała ten proszek?

Ha! Na pewno nie klient.

I tu właśnie jest pole do popisu nieuczciwych firm. Taka firma ppoż. często zabiera gaśnice, mówiąc że musi wymienić środek gaśniczy, wszystko zgodnie z przepisami.

Finalnie jednak wraca do nas ta sama gaśnica, z tym samym-starym proszkiem gaśniczym lub otrzymujemy zupełnie inną, odmalowaną gaśnicę żeby zachować pozory wymiany środka gaśniczego. Niestety w obydwu przypadkach gaśnica, którą “wymieniono” posiada środek gaśniczy, który był w gaśnicy przez ostatnie 5-20 lat.

Jak wygląda nieuczciwa wymiana gaśnic?

W polu nr 4 są autentyczne zdjęcia gaśnicy po wymianie, która miała miejsce rok wcześniej. Pomalowany zbiornik, skorodowana głowica, brak oznaczeń daty produkcji, proszku…

Czemu widząc wymianę gaśnicy za 10-40zł można spodziewać się naciągania?

Najpierw mała kalkulacja, najtańszy proszek ABC 6kg na rynku kosztuje około 6,50zł brutto, mamy więc już 39zł za 6kg, a przypominam że to jest najtańsza wersja, producenci wymagają swoich proszków gaśniczych. Do tego należy dodać koszty maszyny do przesypywania proszku, najtańsza kosztuje od 11000zł do nawet 50000zł, koszt i czas pracownika, Do tego jakaś marża, bo te 39zł wyjdzie gdy firma ppoż. napełnia nam gaśnice za darmo, bez żadnej marży.

Ile więc realnie powinna wynieść wymiana proszku w gaśnicy 6kg żeby choć w minimalnym stopniu było opłacalne? Co najmniej 60zł., to absolutne minimum, z którego jest jakieś 5-8zł zarobku.

Zatem, gdy mamy przed sobą ofertę wymiany gaśnicy 6kg za 20,30,40zł, bądźmy pewni, że proszek w takiej gaśnicy nie będzie wymieniony.

Wspomniałem na początku, że niektórzy producenci wymagają wymiany środka gaśniczego co 5 lat, ponieważ są i tacy którzy dopuszczają swój środek do użytku nawet przez 20 lat, bez konieczności wymiany i tracenia skuteczności gaśniczej!

Mało tego, niektórzy producenci gaśnic informują na etykiecie gaśnicy że malowanie zbiornika, zamalowywanie korozji czyli tzw. remontowanie jest zabronione! Ponieważ to nic innego jak odmalowana stara gaśnica, ze starym proszkiem, która potem stoi w jakimś obiekcie.

Jak uniknąć nieuczciwej wymiany gaśnic?

Po pierwsze żądać dokumentacji, jaki proszek był wymieniony, z jaką datą produkcji, oraz kartą charakterystyki i dopuszczenia.

Wykonując przeglądy gaśnic, w naszej firmie staramy się unikać jak ognia wymiany gaśnic, po prostu zbyt dużo firm ppoż. nieuczciwie nadużywa tego procederu.

I tutaj długo wyczekiwana złota rada:
Gaśnice które trzeba wymieniać co 5 lat, można zastąpić takimi których okres trwałości wynosi 20 lat! I to właśnie staramy się stosować najczęściej. Nie tylko odchodzą ogromne koszty 5-letnich wymian przez 20 lat, ale również zyskuje się pewność, że przez cały okres mamy tak samo skuteczną gaśnicę.

Co najciekawsze w tym wszystkim: są to gaśnice o znacznie większej skuteczności gaszenia i to więcej nawet niż 99% “wymienianych” gaśnic. Czym jest skuteczność gaszenia, można przeczytać tutaj.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze