Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
ciekawostki ppoż #2

Ciekawostki ppoż. #2

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Ciekawostki ppoż. część druga

  • Nie wszystkie gaśnice mogą być używane w Polsce, na przykład sprowadzając gaśnice z zagranicy, musimy się upewnić że została dopuszczona na rynek polski. Taką informację możemy znaleźć na przykład na etykiecie gaśnicy: widnieje na niej symbol CNBOP. To znaczy że została sprawdzona i dopuszczona przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Można się uprzeć i do własnych celów, do domu lub tam gdzie nie jest wymagane prawem posiadanie gaśnicy, taką trzymać, lecz w razie wypadku czy to z gaśnicą, czy pożarowego jesteśmy narażeni na przyjemności, nie wiadomo co taka gaśnica ma w środku i jakie posiada właściwości.
  • Gaśnice śniegowe mają ciśnienie 70-100bar o czym wspomniałem w poprzednich ciekawostkach. Pozostawiając je na słońcu potrafią szybko się nagrzać, tym samym wzrośnie ciśnienie w zbiorniku.
  • Flizelina jest jednym z najszybciej palących się materiałów, do jej zapłonu potrzeba jedynie 5s ! Podczas, gdy do zapłonu bawełny trzeba 24s, bawełna również wydziela najmniej ciepła podczas spalania, czyli nie podpala tak szybko innych materiałów wokół siebie.
  • Jeśli zastanawialiście się kiedyś co to jest ten owal w chodniku, to właśnie hydrant, a właściwie hydrant podziemny, żeby z niego korzystać trzeba mieć specjalny stojak hydrantowy
  • A jak go znaleźć jeśli zakrył go śnieg lub coś innego?
    Do tego służą właśnie takie tabliczki,
    podane na nich są współrzędne wskazują umiejscowienie hydrantu oraz dodatkową zasuwę która doprowadza/odcina wodę:
  • Hydranty nadziemne są bardziej zauważalne, każdy z nas takie codziennie mija.
    Jak wygląda taki hydrant w całości widać na zdjęciu:
  • Hydrant musi spełnić określone wymagania odnośnie wydajności, inaczej wypływu wody. Minimalna ilość jaka spełnia normę to: 10l/s, czyli 600l/min, to są ogromne ilości wody. W kilka minut napełni każdy ogrodowy basen. Jeszcze inaczej: 600 kg na minutę! Teraz sobie wyobraźcie, że pożar gasi się z takiego hydrantu przez kilka minut, godzin, albo z dwóch hydrantów naraz. Wszystko w takim obiekcie jest zalane. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.
  • Palący się na patelni tłuszcz można ugasić przykładowo przykrywając patelnię czymś co odetnie dopływ tlenu. Ważna uwaga – nie należy od razu odkrywać patelni, ogień może jeszcze się tlić i od nowa się zapalić, trzeba zakryć i poczekać przez dłuższą chwilę.
    Gaszenie wodą powoduje eksplozję. Jak wygląda gaszenie wodą można zobaczyć tutaj:
  • Gaśnice do gaszenia tłuszczów mają dyszę wylotową, redukującą siłę wyrzutu środka gaśniczego. Dlatego, że taka gaśnica ma dość duże ciśnienie: 15atmosfer. Gdybyśmy chcieli użyć gaśnicy bez takiej dyszy do gaszenia płonącej patelni, to prawdopodobnie udałoby się ugasić patelnię… ale zaczęły by się palić meble, ściana, firany i co jeszcze byłoby w zasięgu. Ponieważ zamiast ugasić to co pali się na patelni, siła odrzutu mogłaby palący się olej rozrzucić dookoła. Na szczęście tak się nie dzieje, ponieważ dysze mają za cel zredukować siłę wyrzutu, przez co środek gaśniczy gasi bezpośrednio źródło ognia, nie powodując jego rozrzutu.
  • Jak wygląda pożar domu? Dlaczego tak ważna jest szybka reakcja?
    Tutaj filmik:

po 3 minutach najlepiej być poza domem, już nie ma co gasić gaśnicą…

Jaki pożar może ugasić gaśnica 6kg? Zależnie od skuteczności gaśniczej.

  • Gaśnice samochodowe typu Z mają w środku zbiornika nabój CO2, który po wciśnięciu zbijaka uwalnia ciśnienie. Przy minusowych temperaturach na dworze ciśnienie te może okazać się niewystarczające przy wypchnięciu proszku na zewnątrz. Jest to częstą przyczyną nie zadziałania gaśnicy zimą.
gaśnica typu Z

 

  • Wąż w typowym hydrancie wewnętrznym 25 jest skonstruowany tak aby się nie zaginał, ma on swoją nazwę: jest to wąż półsztywny, to znaczy że możemy nim manewrować na wszystkie strony, a jednocześnie nie zagina się jak typowe węże strażackie 52. 52 oznacza średnicę 52mm.

wąż półsztywny

  • Zlokalizować hydrant możemy szukając znaku hydrantu. Czasem znalezienie nie jest takie proste, sprzęt ppoż lubi bawić się w chowanego.
  • Załóżmy, że nie chcemy robić śmigusa dyngusa wszystkim wokół nas, a hydrantu użyć w celu ugaszenia rozpoczynającego się pożaru.
    Aby użyć hydrantu należy: otworzyć drzwiczki hydrantu, w drzwiach hydrantu znajduje się szybka za którą jest kluczyk. Hydrant najczęściej jest zamykany na kluczyk, może być też zamykany pokrętłem, w tym przypadku nie potrzebujemy kluczyka. Jeszcze inny rodzaj zamknięcia to zamek w którym wyłamuje się jedną część aby pociągnąć za drugą i otworzyć drzwiczki. Po otwarciu możemy zobaczyć bęben z wężem, który można odchylić o 180 stopni.
  • Kontynuując chęć gaszenia: odkręcamy zawór, kilka obrotów (najlepiej do końca) żeby dostarczyć wodę do węża. Następnie chwytamy za końcówkę węża, na której znajduje się prądownica, jeśli leci z niej woda, przekręcamy aby zamknąć i kierujemy się w stronę pożaru, Obracając prądownicę można regulować strumień wody na zwarty i rozproszony.

Ciekawostki techniczne

  • Czy da się napełnić więcej niż 6kg środka gaśniczego?
    Teoretycznie – wszystko się da jak mówią 🙂
    Napełnienie gaśnicy 6kg do maksymalnej objętości zbiornika czyli około 7 litrów, proszkiem gaśniczym spowoduje, że nie będzie już miejsca na ciśnienie w zbiorniku, ciśnienie ma za zadanie wyrzucić proszek na zewnątrz.
  • Kolejna ciekawostka: każdy producent produkuje inną objętość zbiornika gaśnicy, różnice nie są duże, ale są. Proszek gaśniczy też potrafi mieć różną objętość. Więc ładując gaśnicę innym proszkiem niż zalecany przez producenta, może nie starczyć już miejsca na doładowanie ciśnienia odpowiedniej objętości, a to będzie skutkowało tym że nie wyrzuci całego proszku na zewnątrz.
  • Gaśnice na dwutlenek węgla to gaśnice o największym ciśnieniu w zbiorniku spośród wszystkich gaśnic. Żeby nie rozsadziło zbiornika przy wzroście ciśnienia, wyposażone są w bezpiecznik, który ma za zadanie wypuścić ciśnienie jeśli przekroczy 200bar, tym samym zapobiegając rozerwaniu zbiornika.
  • Czy da się napełnić więcej niż 5kg w gaśnicy śniegowej?
    Czynnikiem gaśniczym jest tutaj dwutlenek węgla, tutaj nie da się tak łatwo zmierzyć jego objętości, jak proszku gaśniczego, a więc teoretycznie można naładować go więcej niż 5kg, do oporu.
    Tylko skąd wiedzieć gdzie jest ten opór? No właśnie tutaj znowu przydają się zalecenia producenta, jak ma być 5kg to lepiej żeby tak było.
    Wtłaczając więcej niż 5kg, będzie rosło również ciśnienie. Przy normalnej temperaturze 20*C 0.5kg więcej może spowodować wzrost ciśnienia o 30%, a kilogram więcej nawet o 80%, co może spowodować wzrost ciśnienia do niebezpiecznego poziomu i przy odrobinie szczęścia wyrzucenie zaworu bezpieczeństwa.
  • Czy da się napełnić większym ciśnieniem gaśnicę proszkową niż jest w instrukcji?
    Ciśnienie w gaśnicy to 15bar, maksymalne 25bar. Tutaj ryzyko jest takie, że napełniając maksymalnym ciśnieniem, mogą po prostu nie wytrzymać elementy głowicy, istnieje także ryzyko rozszczelnienia na elementach spawanych łączących zbiornik.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze