Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.

Pali się! Co robić ? Czym gasić pożar, czy może uciekać?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Co robić w czasie pożaru? Czy mogę gasić? Czym gasić pożar?
Wszystko co trzeba wiedzieć gdy się pali.

Pierwsze co należy zrobić to powiadomić inne osoby którym może zagrażać pożar, okrzyk pali się spowoduje najprawdopodobniej ewakuację ludzi i oczywiście zawiadomić Straż Pożarną.

Można też przy każdym większym obiekcie zauważyć dwa przyciski: pierwszy z nich uruchamia alarm pożarowy, może przekazywać też sygnał do centrali alarmowej.

Nie polecam uruchamiania dla zabawy, oto przykładowe skutki dla żartownisia.

Przycisk zawsze powinien być oznaczony znakiem:

Przycisk pożarowy

Drugi przycisk to przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcina prąd w całym obiekcie, lub danym obszarze obiektu, pozostawiając zasilanie tylko w niezbędnych urządzeniach podczas pożaru…

Przycisk wygląda bardzo podobnie jak wyżej z tą różnicą że jest inaczej oznaczony:

znak przeciwpozarowy wyłacznik prądu

Czym gasić pożar i jak?

Jeśli ogień jest jeszcze niewielki i mamy szansę się do niego dostać, a wokół nie pojawiły się jeszcze kłęby dymu, to można spróbować go ugasić gaśnicą.
 
Dlaczego nie hydrantem? Ponieważ gaśnice w krótszym czasie gaszenia są skuteczniejsze niż woda z hydrantu, oraz minimalizują ryzyko porażenia prądem podczas gaszenia.
 
Proszek gaśniczy nie „zasypuje” jak się powszechnie sądzi źródła ognia, a wchodzi z nim w reakcję, tzn. gasząc np. drewno, proszek gaśniczy będzie próbował pochłonąć energię cieplną z drewna, podczas gdy to robi zamienia się w twardą, zbitą masę. Ma to na celu zneutralizować źródło ognia, oraz gasić „żar” żeby za chwilę płomień się nie odnowił.
 
 

Najłatwiej zlokalizować gaśnicę rozglądając się w miejscu gdzie stoimy, rozpoznać ją można po czerwono białym znaku gaśnica, zaraz obok takiego właśnie znaku powinna się znajdować.

Znak występuje w dwóch wariantach: przyklejany do ściany na płasko, albo jak tutaj w formie trójkąta, bardziej widoczny nie tylko patrząc na wprost, ale też z boku.

Jak już się udało znaleźć gaśnicę, to uruchomić ją można mocno pociągając za zawleczkę, oraz nacisnąć dźwignię, należy też koniecznie przytrzymać wąż bo zacznie latać jak szalony, naciśnięcie dźwigni spowoduje wyrzucenie proszku przez wąż.
 
Najprawdopodobniej będzie to gaśnica proszkowa, ponieważ jest najpopularniejsza, najczęściej spotykana, oraz najbardziej uniwersalna, a także ma najlepszą skuteczność przeciwko palącym się ciałom stałym klasy A, oraz jest dość uniwersalna – gasi również pożary klasy B oraz C, czyli ciecze i gazy. Trzeba więc się przygotować na zasypanie proszkiem różnych przedmiotów, jeśli dzieje się to w zamkniętym pomieszczeniu.
 
Odległości między gaśnicami nie powinny być większe niż 30m, to znaczy że jeśli obiektem w którym się znajdujemy jest plansza do Pacmana to co 30m zamiast kulki znajdziemy gaśnicę, inaczej – gdziekolwiek nie stoimy w odległości 30m od nas musi znajdować się gaśnica.
 

Czego unikać?

Gaśnice znajdują zastosowanie jeśli mamy dostęp do źródła ognia, ponieważ wtedy jeszcze jest szansa aby go ugasić.

Przy rozprzestrzenianiu się pożaru nie mamy większych szans z ogniem, płomienie stają się coraz większe, wydziela się czad – symbol „CO” czyli tlenek węgla który nie ma zapachu i nie widać go, a jest zabójczy, to on powoduje większość zgonów podczas używania piecyków gazowych, gdy np. zatkany jest otwór wentylacyjny.

Kolejnym czynnikiem jest dym który ogranicza widoczność, a gdy się kumuluje może możemy nie dostrzec drogi ucieczki.

Tyle właśnie widać podczas pożaru:

dym podczas pożaru
Niewiele prawda? Najlepiej wtedy uciekać, z pomocą w takiej sytuacji przychodzą nam zielone znaki – o nich poniżej.

Czym jeszcze można gasić pożar?

Drugim elementem gaśniczym są hydranty wewnętrzne, opatrzone również w czerwono-biały znak hydrant.

znak hydrant wewnętrzny
To co widzimy poniżej to właśnie hydrant i jego drzwiczki, mają zwykle rozmiar ok 70x70cm.
hydrant z gaśnicą

Hydrant otwiera się najczęściej kluczykiem który znajduje się w drzwiczkach za szybką. Niektórzy producenci stosują inny patent – bez kluczyka, podobnie jak wyżej zbija się szybkę tyle że plastikową, a właściwie się ją wyłamuje, daje to dostęp do dźwigni, którą jeśli się pociągnie otwiera drzwiczki.

Jeśli na hydrancie oprócz znaku hydrant znajduje się znak gaśnica to w środku znajdziemy też gaśnicę.

czym gasić pożar

W środku hydrantu znajduje się bęben który można odchylać o 180 stopni, na bębnie jest wąż zakończony prądownicą, której strumień można regulować poprzez obracanie.

Ok chcemy gasić hydrantem:

1. odkręcamy zawór z czerwonym pokrętłem do samego końca, jest to pokrętło które należy obracać do oporu, ale bez przesady nie chcemy zerwać gwintu, opór oznacza koniec przekręcania,

2. bierzemy końcówkę węża z prądownicą i udajemy się do źródła pożaru, przez obrót prądownicy otwieramy strumień wody (należy zobaczyć w którym kierunku, tutaj też za mocno przekręcając można wyłamać końcówkę która zamyka wypływ wody),

3. Obróciliśmy prądownicę i leci woda, w zależności od długości obrotu, woda wyleci strumieniem zwartym w jednym kierunku, lub obracając dalej – rozproszonym, robiąc kurtynę wodną.

Więc czym gasić pożar? Najlepiej gaśnicą, ale jeśli stoimy obok hydrantu to śmiało można po niego sięgnąć.

Nie chcę gasić, za duży ogień! Gdzie uciekać??

Jeśli jednak nie widzimy się w roli bohatera lokalnych gazet, po powiadomieniu Straży Pożarnej najlepiej się ewakuować.

Ale co zrobić jeśli jesteśmy w jakimś budynku pierwszy raz, nie pamiętając skąd przyszliśmy?

Tutaj na pomoc przychodzą nam znaki oraz oświetlenie ewakuacyjne. Znaki mają kolor zielony oraz są fotoluminescencyjne, to znaczy po zaniku światła, świecą w ciemności. Oświetlenie ewakuacyjne działa na takiej zasadzie, że przez pewien czas po zaniku prądu podświetla znaki wskazujące drogę do wyjścia ewakuacyjnego.

Tak więc, gdy rozważamy ucieczkę, zamiast bohaterskiego gaszenia pożaru i szukania czerwonego znaku gaśnica, szukamy zielonych znaków ewakuacyjnych, są to strzałki, ludziki, symbole drzwi, oraz finalnie napis wyjście ewakuacyjne.

Kierunki ewakuacji powinny zawsze być rozmieszczone tak, aby wskazywać najbliższą drogę ewakuacji czyli na zewnątrz budynku.

Mając na przykład bliżej przed sobą znak kierunek w prawo, a za nami trochę dalej znak kierunek w lewo, to biegniemy w prawo, będzie to najbliższa droga ewakuacji z miejsca gdzie stoimy.

Na stronie można też znaleźć wszystko co trzeba wiedzieć o gaśnicach. Jakie są rodzaje gaśnic, co oznaczają symbole, litery, cyfry obok liter, jak działają, zastosowanie, kiedy ich używać, co robić podczas pożaru, gdzie można je wtedy znaleźć, po co ich używać oraz co jeszcze można zrobić gdy się pali, czym gasić człowieka?

Co oznaczają litery na gaśnicy oraz cyfry na niej umieszczone ?

Garść ciekawostek na temat gaśnic i hydrantów.

A może chcesz otrzymać odpowiedź na wiecznie nurtujące pytanie: czy można pić wodę z hydrantu?

 

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze