
- Home
- Spis treści
- Oferta
Badanie wydajności hydrantów
- Zacznij tutaj
- Kontakt
Ten artykuł znajduje się w kategorii:
skomentuj:
udostępnij:
Można też przy każdym większym obiekcie zauważyć dwa przyciski: pierwszy z nich uruchamia alarm pożarowy, może przekazywać też sygnał do centrali alarmowej.
Nie polecam uruchamiania dla zabawy, oto przykładowe skutki dla żartownisia.
Przycisk zawsze powinien być oznaczony znakiem:
Drugi przycisk to przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcina prąd w całym obiekcie, lub danym obszarze obiektu, pozostawiając zasilanie tylko w niezbędnych urządzeniach podczas pożaru…
Przycisk wygląda bardzo podobnie jak wyżej z tą różnicą że jest inaczej oznaczony:
Najłatwiej zlokalizować gaśnicę rozglądając się w miejscu gdzie stoimy, rozpoznać ją można po czerwono białym znaku gaśnica, zaraz obok takiego właśnie znaku powinna się znajdować.
Znak występuje w dwóch wariantach: przyklejany do ściany na płasko, albo jak tutaj w formie trójkąta, bardziej widoczny nie tylko patrząc na wprost, ale też z boku.
Gaśnice znajdują zastosowanie jeśli mamy dostęp do źródła ognia, ponieważ wtedy jeszcze jest szansa aby go ugasić.
Przy rozprzestrzenianiu się pożaru nie mamy większych szans z ogniem, płomienie stają się coraz większe, wydziela się czad – symbol „CO” czyli tlenek węgla który nie ma zapachu i nie widać go, a jest zabójczy, to on powoduje większość zgonów podczas używania piecyków gazowych, gdy np. zatkany jest otwór wentylacyjny.
Kolejnym czynnikiem jest dym który ogranicza widoczność, a gdy się kumuluje może możemy nie dostrzec drogi ucieczki.
Tyle właśnie widać podczas pożaru:
Drugim elementem gaśniczym są hydranty wewnętrzne, opatrzone również w czerwono-biały znak hydrant.
Hydrant otwiera się najczęściej kluczykiem który znajduje się w drzwiczkach za szybką. Niektórzy producenci stosują inny patent – bez kluczyka, podobnie jak wyżej zbija się szybkę tyle że plastikową, a właściwie się ją wyłamuje, daje to dostęp do dźwigni, którą jeśli się pociągnie otwiera drzwiczki.
Jeśli na hydrancie oprócz znaku hydrant znajduje się znak gaśnica to w środku znajdziemy też gaśnicę.
W środku hydrantu znajduje się bęben który można odchylać o 180 stopni, na bębnie jest wąż zakończony prądownicą, której strumień można regulować poprzez obracanie.
Ok chcemy gasić hydrantem:
1. odkręcamy zawór z czerwonym pokrętłem do samego końca, jest to pokrętło które należy obracać do oporu, ale bez przesady nie chcemy zerwać gwintu, opór oznacza koniec przekręcania,
2. bierzemy końcówkę węża z prądownicą i udajemy się do źródła pożaru, przez obrót prądownicy otwieramy strumień wody (należy zobaczyć w którym kierunku, tutaj też za mocno przekręcając można wyłamać końcówkę która zamyka wypływ wody),
3. Obróciliśmy prądownicę i leci woda, w zależności od długości obrotu, woda wyleci strumieniem zwartym w jednym kierunku, lub obracając dalej – rozproszonym, robiąc kurtynę wodną.
Więc czym gasić pożar? Najlepiej gaśnicą, ale jeśli stoimy obok hydrantu to śmiało można po niego sięgnąć.
Jeśli jednak nie widzimy się w roli bohatera lokalnych gazet, po powiadomieniu Straży Pożarnej najlepiej się ewakuować.
Ale co zrobić jeśli jesteśmy w jakimś budynku pierwszy raz, nie pamiętając skąd przyszliśmy?
Tutaj na pomoc przychodzą nam znaki oraz oświetlenie ewakuacyjne. Znaki mają kolor zielony oraz są fotoluminescencyjne, to znaczy po zaniku światła, świecą w ciemności. Oświetlenie ewakuacyjne działa na takiej zasadzie, że przez pewien czas po zaniku prądu podświetla znaki wskazujące drogę do wyjścia ewakuacyjnego.
Tak więc, gdy rozważamy ucieczkę, zamiast bohaterskiego gaszenia pożaru i szukania czerwonego znaku gaśnica, szukamy zielonych znaków ewakuacyjnych, są to strzałki, ludziki, symbole drzwi, oraz finalnie napis wyjście ewakuacyjne.
Kierunki ewakuacji powinny zawsze być rozmieszczone tak, aby wskazywać najbliższą drogę ewakuacji czyli na zewnątrz budynku.
Mając na przykład bliżej przed sobą znak kierunek w prawo, a za nami trochę dalej znak kierunek w lewo, to biegniemy w prawo, będzie to najbliższa droga ewakuacji z miejsca gdzie stoimy.
Na stronie można też znaleźć wszystko co trzeba wiedzieć o gaśnicach. Jakie są rodzaje gaśnic, co oznaczają symbole, litery, cyfry obok liter, jak działają, zastosowanie, kiedy ich używać, co robić podczas pożaru, gdzie można je wtedy znaleźć, po co ich używać oraz co jeszcze można zrobić gdy się pali, czym gasić człowieka?
Co oznaczają litery na gaśnicy oraz cyfry na niej umieszczone ?
Garść ciekawostek na temat gaśnic i hydrantów.
A może chcesz otrzymać odpowiedź na wiecznie nurtujące pytanie: czy można pić wodę z hydrantu?
Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywam, historie klientów. Przybliżam nieco sekretów o pracy Pana gaśnicowego – jak często bywam nazywany.
Jestem także fanem zagadek, opowieści i książek.
Jeśli spodobała Ci się strona, będę wdzięczny jeśli polubisz na facebooku:
Każdy komentarz, pytanie jest dla mnie inspiracją do pisania nowych artykułów, oraz ich uzupełnienia, więc pisz śmiało! W komentarzu, mailem, na facebooku.
Najnowsze posty
Jeśli Ci się spodobało podziel się :)
To blog o ciekawych wydarzeniach z życia i pracy dnia codziennego podczas dbania o bezpieczeństwo nas wszystkich.
Jeśli spodobała Ci się strona,
polub mnie na:
Każdy komentarz, pytanie jest dla mnie inspiracją do pisania nowych artykułów, oraz ich uzupełnienia, więc pisz śmiało!