Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
Legalizacja gaśnic za 5zł - jak przebiliśmy taką ofertę?

Legalizacja gaśnic za 5zł – jak przebiliśmy taką ofertę?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Jak zmniejszyliśmy koszty przeglądów gaśnic ?

W związku z niepewnymi czasami jakie mamy ostatnio, otrzymujemy telefony od firm z zapytaniem o obniżenie kosztów przeglądów gaśnic. Zamiast przedstawiać wyliczenia po raz kolejny, napiszę w tym artykule jak obniżyliśmy koszty corocznych legalizacji gaśnic, wymian gaśnic itp. Oraz dlaczego przegląd gaśnic za 16zł w naszej firmie jest tańszy od legalizacji gaśnic za 5zł?

Jeden z klientów chciał zrezygnować z oferty firmy ppoż. którą otrzymał kilka lat temu, głównym atutem tej oferty były przeglądy gaśnic za 5zł. Atrakcyjna cena skusiła go do skorzystania z usług tej firmy.

Często w ofercie gdzie znajdują się legalizacje gaśnic po 5zł nie znajdzie się niczego podejrzanego, co by wzbudziło wątpliwości. Jednak, gdy przychodziły faktury, wyglądało to zupełnie niż oczekiwał tego klient.

Na wyposażeniu obiektu znajduje się 16 szt. gaśnic do przeglądu.

Najprościej kalkulując: przegląd 16szt. gaśnic po 5zł powinien dać sumę 80zł, to oczywiste. Dlaczego jednak faktura nie równa się cenie w ofercie? Jak się przed taką ofertą ustrzec? O tym na końcu.

  • Przeglądy gaśnic w obiektach powinny być wykonywane co najmniej raz w roku. Z tym wiąże się przegląd gaśnic lub popularnie: legalizacja gaśnic.
  • Ponadto co 5 lat, gaśnica powinna przechodzić remont (nie każda); zostaje wymieniony środek gaśniczy, powinno być przeprowadzone badanie zbiornika na maksymalne ciśnienie itp. (Szczegóły odnośnie eksploatacji gaśnic można znaleźć w artykule: Jakie gaśnice podlegają UDT?)

Wróćmy teraz do faktury. Po wspólnej analizie oprócz przeglądów gaśnic za 5zł widniały takie pozycje jak: wymiana plomby, wymiana zawleczki, które podwajały kwotowo niemal każdą pozycję.

Mamy więc 5×16 szt. gaśnic, w każdym roku wspomniane wymiany plomb i zawleczek, co średnio z ostatnich 5 lat dodaje do przeglądów +7zł na każdej gaśnicy. Mamy więc sumę 12zł co roku za przegląd. Te 7zł to właśnie koszty, które nie były w ofercie.

Do tego doszły pozycje typu “przegląd warsztatowy”, wymiany uszczelek, węży, manometrów itp., które zwiększały swoją cenę z każdym rokiem. Podsumowując te pozycje z ostatnich 5 lat, średnio wychodziło +18zł za gaśnicę. Mamy więc 12zł za przeglądy + 18zł za różne dodatki, co daje 30zł za sztukę ! I na tym się nie kończy…

Największe koszty doszły po 3 latach, gdy okazało się że gaśnice trzeba “powymieniać”, (na temat wymian napisałem wiele tutaj: Pożarowe ABC dla firm). Połowa gaśnic została wymieniona po 3 latach, kolejne po 2 latach. Wszystkie zostały więc wymienione po 5 latach. Za wymianę średnio wyszło 65zł/szt, legalizacja zbiorników 35zł, co rozbijając na 5 lat daje dodatkowe 20zł/szt.. Gaśnice 6kg miały skuteczność gaszenia od 21A od 34A.
(Maksymalna obecnie w Polsce to 55A. – więcej o skuteczności gaśnic tutaj.)

Podsumujmy więc finalnie: 

30zł + 20zł = 50zł. 50złx16 gaśnic x 5 lat = 4000zł 

tyle mniej więcej wniósł przegląd gaśnic przez 5 lat, łącznie ze wszystkimi dodatkami wokół niego.

Jak zmniejszyć ceny przeglądów o 30% w ciągu 5 lat?

Zaznaczam od razu, że nie kwestionuję zasadności wymiany części gaśnic, uszczelek, manometrów, plomb itp. Gdy trzeba to zrobić to oczywiście musi być wykonane.
Praktyka jednak pokazuje (Pożarowe ABC dla firm), że w większości przypadków to jest szukanie dodatkowych punktów, które można dodać na fakturze.

Trochę jak z mechanikiem samochodowym; zepsuła się lampa, jeden wymieni lampę, inny lampę, uszczelki, przewody, koło, bo “trzeba”.

Dla porównania, koszty jakie zaoferowaliśmy to 16zł za przegląd gaśnic ze wszystkimi częściami typu plomba, zawleczka, przegląd warsztatowy. Wymiany części dokumentowane za każdym razem, po uprzednim skonsultowaniu się co do zasadności.

Oprócz tego wstawiliśmy gaśnice, które można eksploatować przez 20 lat, bez wymiany proszku gaśniczego i legalizacji zbiorników, z maksymalną skutecznością gaśniczą 55A – czyli niemal 2x większą od obecnej.

Jaka kwota wychodzi po 5 latach?
100zł za gaśnicę x 16szt. = 1600zł, przeglądy 16zł x 16szt. x 5 lat = 1280zł. Podsumowując 1600+1280zł = 2880zł zamiast 4000zł. To są koszty przy pierwszych 5 latach. Przez kolejne 19lat, po zakupie gaśnic pozostają wyłącznie przeglądy.

Już po 5 latach widać, że zaoferowaliśmy redukcję kosztów o 30%.
Po 10 latach jest to już 50% !

Zakładając, że trzeba co kilka lat wymienić części w gaśnicy, bo coś się zepsuje, to redukcja kosztów nie będzie mniejsza niż 25% po 5 latach i 40% po 10latach.

Po 20 latach jest to aż 65% mniej za przeglądy gaśnic niż do tej pory! I to przeglądy gaśnic za 5zł!

Aż o 65% można zapłacić mniej za przeglądy gaśnic w firmie, w ujęciu kilkuletnim, do tego posiadać na wyposażeniu najbardziej niezawodne i o najlepszej skuteczności gaśnice na rynku.

 

Jak się ustrzec przed ofertami za 5zł?

Oferty przeglądów gaśnic za 5zł są zwyczajnie nieopłacalne dla firmy ppoż., stąd dodatkowe usługi które zawsze pojawiają się na fakturze przy takiej ofercie. Koszty utrzymania firmy, pracownika, ZUS, VAT, wynagrodzenie, jakiś zysk dla firmy.

Żeby pracownik miał na to wszystko zarobić przeglądami za 5zł musiałby przeglądać co najmniej 800 gaśnic w miesiącu, 40 gaśnic dziennie, to niemalże niewykonalne aby miesiąc w miesiąc przeglądać taką ilość gaśnic, codziennie. W dużych szkołach jest tyle gaśnic, codziennie więc trzeba by było przeglądać obiekty wielkości szkoły, zaznaczam – codziennie przez cały rok.

Tego typu podejrzane oferty charakteryzują się 2 punktami w swojej ofercie:

  • przegląd gaśnic za 5zł
  • wymiana gaśnicy za 30-40zł. (Jak niebezpieczne są wymiany gaśnic oraz dlaczego im nie ufać opisywałem w: Wymiana gaśnic za 10zł.)

Gdy widnieje na ofercie jedna z powyższych pozycji, radzę podchodzić bardzo ostrożnie.

Zapraszamy do kontaktu.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
2 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze