termin ważności gaśnicy samochodowej

Termin ważności gaśnicy samochodowej i przeglądy

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter

Jaki jest termin ważności gaśnicy samochodowej?

Najprościej odpowiadając na to pytanie: 5 lat, czyli tyle ile wynosi okres ważności proszku gaśniczego.

Wymóg posiadania gaśnicy w samochodzie opisywałem tutaj.

Zacznijmy od tego, że nie ma przepisu, który by mówił o tym że gaśnica ma określony termin ważności, gaśnica samochodowa posiada gwarancję, najczęściej 5-letnią.
Większość producentów wymaga aby proszek gaśnicy był wymieniany co 5 lat.
Piszę większość producentów ponieważ są tacy, którzy tego nie wymagają.
Wymiana proszku oznacza praktycznie wymianę gaśnicy, ponieważ nie opłaca się wymieniać w niej środka gaśniczego, dlatego że wychodzi to drożej od zakupu nowej gaśnicy lub może wynieść w najlepszym przypadku tyle samo.

Można spotkać niekiedy oferty z “wymianą gaśnicy” samochodowej 1kg za 15-20zł. W tym przypadku wymienia się własną kilkuletnią gaśnicę na równie wiekową lub jeszcze starszą “wymienioną”. O ile wiadomo kiedy kupiliśmy gaśnicę patrząc na datę produkcji, to taka “wymieniona” już takiej daty może nie mieć i zdarzy się że wymienimy na gaśnicę o jeszcze gorszej skuteczności niż mieliśmy, a do tego płacąc 20zł. Dlatego przestrzegam przed wymianami gaśnic, gdzie się da, między innymi ostatnio tutaj.

Producenci gaśnic samochodowych określają termin ważności gaśnicy samochodowej zwykle na 5 lat, jest to czas przez jaki producent gwarantuje sprawne działanie gaśnicy. Podaje się termin 5 lat, ze względu na to, że po 5 latach proszek gaśniczy większości producentów traci właściwości gaśnicze i nie jest już tak skuteczny jak podczas zakupu.

Gaśnicy samochodowej można używać również mimo braku gwarancji. Również samochody mają określony okres gwarancji, a gdy się kończy można przecież dalej jeździć autem, nie trzeba kupować nowego. Czyli mija 5 lat, skończył się okres gwarancji, ale gaśnica jest dalej sprawna.

Aby była zgodnie z prawem dopuszczona do użytkowania, należy w niej wymienić proszek, co wiąże się z tym co napisałem powyżej – koszt wymiany takiego proszku wynosi zwykle tyle samo co cena nowej gaśnicy.

Dlatego, gdy kończy się 5 letni okres użytkowania gaśnicy, licząc od daty produkcji podanej na etykiecie, najlepiej kupić nową gaśnicę.

Podsumowując: termin ważności gaśnicy samochodowej to zwykle 5 lat, trzeba przy tym pamiętać o legalizacjach co roku.

Co ile trzeba wykonywać przegląd gaśnicy samochodowej?

Sprawa wydawałoby się jest dyskusyjna. Ponieważ przepisy Rozporządzenia z 7 czerwca 2010r (Dz. U. Nr 109,poz 719). o których pisałem tutaj mówią jasno, że „przeglądy gaśnic przenośnych należy wykonywać przynajmniej raz w roku” i tego się trzymam.

Można spotkać na niektórych 1kg gaśnicach samochodowych informację, że pierwszy przegląd należy wykonać 2 lata od daty produkcji. Taką informację umieszcza kilku producentów gaśnic samochodowych.

Próbując dowiedzieć się na jakiej podstawie taka informacja się pojawiła, otrzymałem odpowiedź od przedstawiciela producenta gaśnic:
„Jeżeli mówimy o gaśnicach od 2 kg i więcej, czyli takich, które mogą stanowić wyposażenie obiektów to musimy korzystać z rozporządzenia z 7 czerwca 2010 r (Dz. U. Nr 109,poz 719). Dla tych gaśnic termin przeglądu nie może być dłuższy niż co rok. Natomiast jeżeli chodzi o gaśnice GP1 to nie ma przepisów dotyczących terminów. W tej sytuacji obowiązuje to co napisał producent na oryginalnej etykiecie.”

Tutaj się nie zgodzę, ponieważ gaśnica GP1 jest gaśnicą przenośną, a dla gaśnic przenośnych mają zastosowanie właśnie przepisy z Rozporządzenia z 7 czerwca 2010r. o których wspomniałem powyżej.

Jeśli przyjąć za prawdziwe stwierdzenie przedstawiciela producenta gaśnic: “Natomiast jeżeli chodzi o gaśnice GP1 to nie ma przepisów dotyczących terminów”, to bezcelowe jest umieszczanie informacji na gaśnicy “pierwszy przegląd – 2 lata od daty produkcji”, ponieważ te 2 informacje się wykluczają i nie trzeba by było wcale wykonywać przeglądów gaśnic samochodowych.

W świetle tak sprzecznych informacji pozostaje się trzymać przepisu Rozporządzenia z 7 czerwca 2010 r (Dz. U. Nr 109,poz 719) mówiącego o tym że przegląd gaśnic należy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku.

gaśnicowy

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywam, historie klientów. Przybliżam nieco sekretów o pracy Pana gaśnicowego – jak często bywam nazywany.
Jestem także fanem zagadek, opowieści i książek.

Jeśli spodobała Ci się strona, będę wdzięczny jeśli polubisz na facebooku:

Każdy komentarz, pytanie jest dla mnie inspiracją do pisania nowych artykułów, oraz ich uzupełnienia, więc pisz śmiało! W komentarzu, mailem, na facebooku.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze