Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
termin ważności gaśnicy samochodowej

Termin ważności gaśnicy samochodowej i przeglądy

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Jaki jest termin ważności gaśnicy samochodowej?

Najprościej odpowiadając na to pytanie: 5 lat, czyli tyle ile wynosi okres ważności proszku gaśniczego.

Wymóg posiadania gaśnicy w samochodzie opisywałem tutaj.

Zacznijmy od tego, że nie ma przepisu, który by mówił o tym że gaśnica ma określony termin ważności, gaśnica samochodowa posiada gwarancję, którą producent określa według własnego przekonania.
Większość producentów wymaga aby proszek gaśnicy był wymieniany co 5 lat.
Piszę większość producentów ponieważ są tacy, którzy tego nie wymagają.
Wymiana proszku oznacza praktycznie wymianę gaśnicy, ponieważ nie opłaca się wymieniać w niej środka gaśniczego, dlatego że wychodzi to drożej od zakupu nowej gaśnicy lub może wynieść w najlepszym przypadku tyle samo.

Można spotkać niekiedy oferty z “wymianą gaśnicy” samochodowej 1kg za 15-20zł. W tym przypadku wymienia się własną kilkuletnią gaśnicę na równie wiekową lub jeszcze starszą “wymienioną”. O ile wiadomo kiedy kupiliśmy gaśnicę patrząc na datę produkcji, to taka “wymieniona” już takiej daty może nie mieć i zdarzy się że wymienimy na gaśnicę o jeszcze gorszej skuteczności niż mieliśmy, a do tego płacąc 20zł. Dlatego przestrzegam przed wymianami gaśnic, gdzie się da, między innymi ostatnio tutaj.

Producenci gaśnic samochodowych określają termin ważności gaśnicy samochodowej zwykle na 5 lat, jest to czas przez jaki producent gwarantuje sprawne działanie gaśnicy. Podaje się termin 5 lat, ze względu na to, że po 5 latach proszek gaśniczy większości producentów traci właściwości gaśnicze i nie jest już tak skuteczny jak podczas zakupu.

Gaśnicy samochodowej można używać również mimo braku gwarancji. Również samochody mają określony okres gwarancji, a gdy się kończy można przecież dalej jeździć autem, nie trzeba kupować nowego. Czyli mija 5 lat, skończył się okres gwarancji, ale gaśnica jest dalej sprawna.

Aby była zgodnie z prawem dopuszczona do użytkowania, należy w niej wymienić proszek, co wiąże się z tym co napisałem powyżej – koszt wymiany takiego proszku wynosi zwykle tyle samo co cena nowej gaśnicy.

Dlatego, gdy kończy się 5 letni okres użytkowania gaśnicy, licząc od daty produkcji podanej na etykiecie, najlepiej kupić nową gaśnicę.

Podsumowując: termin ważności gaśnicy samochodowej to zwykle 5 lat, trzeba przy tym pamiętać o legalizacjach co roku.

Co ile trzeba wykonywać przegląd gaśnicy samochodowej?

Sprawa wydawałoby się jest dyskusyjna. Ponieważ przepisy Rozporządzenia z 7 czerwca 2010r (Dz. U. Nr 109,poz 719). o których pisałem tutaj mówią jasno, że „przeglądy gaśnic przenośnych należy wykonywać przynajmniej raz w roku” i tego się trzymam.

Można spotkać na niektórych 1kg gaśnicach samochodowych informację, że pierwszy przegląd należy wykonać 2 lata od daty produkcji. Taką informację umieszcza kilku producentów gaśnic samochodowych.

Próbując dowiedzieć się na jakiej podstawie taka informacja się pojawiła, otrzymałem odpowiedź od przedstawiciela producenta gaśnic:
„Jeżeli mówimy o gaśnicach od 2 kg i więcej, czyli takich, które mogą stanowić wyposażenie obiektów to musimy korzystać z rozporządzenia z 7 czerwca 2010 r (Dz. U. Nr 109,poz 719). Dla tych gaśnic termin przeglądu nie może być dłuższy niż co rok. Natomiast jeżeli chodzi o gaśnice GP1 to nie ma przepisów dotyczących terminów. W tej sytuacji obowiązuje to co napisał producent na oryginalnej etykiecie.”

Tutaj się nie zgodzę, ponieważ gaśnica GP1 jest gaśnicą przenośną, a dla gaśnic przenośnych mają zastosowanie właśnie przepisy z Rozporządzenia z 7 czerwca 2010r. o których wspomniałem powyżej.

Jeśli przyjąć za prawdziwe stwierdzenie przedstawiciela producenta gaśnic: “Natomiast jeżeli chodzi o gaśnice GP1 to nie ma przepisów dotyczących terminów”, to bezcelowe jest umieszczanie informacji na gaśnicy “pierwszy przegląd – 2 lata od daty produkcji”, ponieważ te 2 informacje się wykluczają i nie trzeba by było wcale wykonywać przeglądów gaśnic samochodowych.

W świetle tak sprzecznych informacji pozostaje się trzymać przepisu Rozporządzenia z 7 czerwca 2010 r (Dz. U. Nr 109,poz 719) mówiącego o tym że przegląd gaśnic należy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku.

Na koniec ciekawostka: gaśnicą samochodową bez wskaźnika ciśnienia, niewiele da się ugasić jeśli w ogóle zadziała, a to z dwóch powodów. 

Pierwszy to dlatego, że popularne gaśnice samochodowe typu BC z nabojem CO2 (bez manometru) w ujemnych temperaturach mogą nie być w stanie wyrzucić całego proszku ze zbiornika, ze względu na właściwości CO2, który w temperaturach poniżej zera, obniża ciśnienie, a co za tym idzie, nie ma już takiej siły wyporu. 

Drugi to rodzaj proszku, czyli w tym przypadku BC, który gasi tylko ciecze i gazy – czyli nic co bylibyśmy w stanie ugasić gaśnicą, ponieważ jeśli zacznie się już palić benzyna, lepiej być daleko od źródła.

Gaśnice 1kg BC są najtańszymi na rynku, jak to się przyjęło mówić, „gaśnica dla policjanta” żeby nie dostać mandatu.

Jedyna gaśnica, która może coś zdziałać w początkowej fazie pożaru, to ta która działa na ciała stałe czyli A, gaśnica 1kg ABC z manometrem. Może ugasić to co najczęściej powoduje początek pożaru czyli instalacje elektryczne. Trzeba wtedy bez paniki (wiem trudno w takiej sytuacji) otworzyć lekko maskę i wypsikać tam wszystko co znajduje się w gaśnicy. 

Gaśnica z manometrem ma tą podstawową zaletę, że jest napełniona azotem, który nie będzie miał problemu, aby wyrzucić cały proszek nawet przy -20*C.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
17 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze