Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

Szukaj
Close this search box.
brak przeglądu technicznego samochodu

Brak gaśnicy = brak przeglądu technicznego samochodu?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Ostatnio zdziwiło mnie kilku klientów, którzy przyjechali kupić gaśnice samochodową 1kg.

Nie zdziwił mnie sam fakt, że kupują gaśnicę, ponieważ jest to obowiązkowy element wyposażenia samochodu w Polsce, ponadto jeśli jest wyjazd za granicę to również częściej pojawiają się klienci po zakup nowych gaśnic.

Zdziwił mnie powód dla którego od jakiegoś czasu klienci kupują gaśnicę samochodową 1kg: otóż diagności podczas rocznego przeglądu samochodu w stacji kontroli pojazdów, wymagają od kierowców posiadania gaśnicy. 

Jeśli nie będzie gaśnicy, to będzie równało się brakowi przeglądu technicznego samochodu, usłyszałem od klientów. W niektórych przypadkach diagnosta dopuścił do użytkowania auto, z tym że zaznaczył aby koniecznie kupić gaśnicę, bo następnego przeglądu nie przejdzie.

Skąd nagle wziął się wymóg posiadania gaśnicy w samochodzie?

Mówi o tym:
Dz.U. 2015 poz. 776.
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

Przedmiot i zakres badania, czynności kontrolne, metody oceny stanu technicznego pojazdu oraz usterki skutkujące uznaniem stanu technicznego za niezadowalający

7.2. Gaśnica (jeśli wymagana) Kontrola organoleptyczna:
a)Brak gaśnicy
b)Gaśnica niezgodna z wymaganiami.

Jak widać punkt 7.2 może zakończyć przegląd samochodu z uznaniem stanu technicznego za niezadowalający jeśli auto nie posiada gaśnicy, lub gaśnica jest niezgodna z wymaganiami.

Dorzucam od razu interpretację jednego z diagnostów:
“7.2 b)
gaśnica niezgodna z wymaganiami – wymagania dla gaśnic są określone w przepisach o przewozie materiałów niebezpiecznych, natomiast gaśnice które powinny być na wyposażeniu innych pojazdów nie posiadają wymogów określonych w jakichkolwiek przepisach, które to by określały ilość środka gaśniczego, jak i częstotliwość kontroli przez upoważnione służby lub osoby (przeglądy gaśnic) – temat nie uregulowany od kilkunastu lat”

Można spotkać na wielu portalach stwierdzenie, że gaśnica powinna posiadać minimum 1kg środka gaśniczego, lub posiadać homologację, jednak żaden z tych portali nie wskazuje wiążącego przepisu. Próbowałem znaleźć ustawę lub rozporządzenie które by o tym mówiło, ale też się nie udało. 
Gaśnica ma być zgodna z wymogami, ale nie wiadomo jakimi.

Podzielam tym samym interpretację diagnosty, że nie ma w Polsce sprecyzowanych wymagań dotyczących gaśnicy samochodowej, oprócz stwierdzenia, które znajduje się w:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
§ 11.
1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;

Podsumowując: gaśnica musi się znajdować w samochodzie, oprócz tego ma być w miejscu łatwo dostępnym, jeśli nie to można dostać mandat nawet 500zł.
Natomiast nigdzie nie jest sprecyzowane, że gaśnica musi mieć przegląd, oprócz ogólnych przepisów o przeglądach gaśnic co najmniej raz w roku.
Nie ma też wymogu jaka gaśnica powinna znajdować się w samochodzie. Musi po prostu być.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Najnowsze posty

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
3 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze