Pomorski Serwis Pożarowy

Najlepsza jakość na pomorzu!
To nie tylko hasło, sprawdź nas,
721 815 708

Pomorski Serwis Pożarowy – najlepsza jakość na pomorzu! To nie tylko hasło, sprawdź nas!
tel. 721 815 708

brak przeglądu technicznego samochodu

Brak gaśnicy = brak przeglądu technicznego samochodu?

Ten artykuł znajduje się w kategorii:

Jestem na facebooku:

skomentuj:

udostępnij:

Ostatnio zdziwiło mnie kilku klientów, którzy przyjechali kupić gaśnice samochodową 1kg.

Nie zdziwił mnie sam fakt, że kupują gaśnicę, ponieważ jest to obowiązkowy element wyposażenia samochodu w Polsce, ponadto jeśli jest wyjazd za granicę to również częściej pojawiają się klienci po zakup nowych gaśnic.

Zdziwił mnie powód dla którego od jakiegoś czasu klienci kupują gaśnicę samochodową 1kg: otóż diagności podczas rocznego przeglądu samochodu w stacji kontroli pojazdów, wymagają od kierowców posiadania gaśnicy. 

Jeśli nie będzie gaśnicy, to będzie równało się brakowi przeglądu technicznego samochodu, usłyszałem od klientów. W niektórych przypadkach diagnosta dopuścił do użytkowania auto, z tym że zaznaczył aby koniecznie kupić gaśnicę, bo następnego przeglądu nie przejdzie.

Skąd nagle wziął się wymóg posiadania gaśnicy w samochodzie?

Mówi o tym:
Dz.U. 2015 poz. 776.
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

Przedmiot i zakres badania, czynności kontrolne, metody oceny stanu technicznego pojazdu oraz usterki skutkujące uznaniem stanu technicznego za niezadowalający

7.2. Gaśnica (jeśli wymagana) Kontrola organoleptyczna:
a)Brak gaśnicy
b)Gaśnica niezgodna z wymaganiami.

Jak widać punkt 7.2 może zakończyć przegląd samochodu z uznaniem stanu technicznego za niezadowalający jeśli auto nie posiada gaśnicy, lub gaśnica jest niezgodna z wymaganiami.

Dorzucam od razu interpretację jednego z diagnostów:
“7.2 b)
gaśnica niezgodna z wymaganiami – wymagania dla gaśnic są określone w przepisach o przewozie materiałów niebezpiecznych, natomiast gaśnice które powinny być na wyposażeniu innych pojazdów nie posiadają wymogów określonych w jakichkolwiek przepisach, które to by określały ilość środka gaśniczego, jak i częstotliwość kontroli przez upoważnione służby lub osoby (przeglądy gaśnic) – temat nie uregulowany od kilkunastu lat”

Można spotkać na wielu portalach stwierdzenie, że gaśnica powinna posiadać minimum 1kg środka gaśniczego, lub posiadać homologację, jednak żaden z tych portali nie wskazuje wiążącego przepisu. Próbowałem znaleźć ustawę lub rozporządzenie które by o tym mówiło, ale też się nie udało. 
Gaśnica ma być zgodna z wymogami, ale nie wiadomo jakimi.

Podzielam tym samym interpretację diagnosty, że nie ma w Polsce sprecyzowanych wymagań dotyczących gaśnicy samochodowej, oprócz stwierdzenia, które znajduje się w:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
§ 11.
1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;

Podsumowując: gaśnica musi się znajdować w samochodzie, oprócz tego ma być w miejscu łatwo dostępnym, jeśli nie to można dostać mandat nawet 500zł.
Natomiast nigdzie nie jest sprecyzowane, że gaśnica musi mieć przegląd, oprócz ogólnych przepisów o przeglądach gaśnic co najmniej raz w roku.
Nie ma też wymogu jaka gaśnica powinna znajdować się w samochodzie. Musi po prostu być.

Mam na imię Maciej.
Opisuję tutaj bieżące wydarzenia, te związane z pracą i nie tylko.
Można tu znaleźć ciekawe miejsca w których bywamy, oraz najciekawsze artykuły w polskim internecie dotyczące spraw ppoż.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze posty

Od kilku lat już dzielę się swoją wiedzą, umieszczam porady, odpowiadam na Wasze wiadomości.
To wszystko zupełnie za darmo.
 Jeśli uważasz informacje na stronie za pomocne lub chcesz mnie wesprzeć, będę bardzo wdzięczny!
 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli Ci się spodobało podziel się :)

Facebook
Twitter

Powiązane tematy

Chcesz zlecić przegląd gaśnic?
Najpierw przeczytaj koniecznie:

Subscribe
Notify of
pole nie jest wymagane
pole nie jest wymagane
2 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze